Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Seo

Yaşamak

Yaşamak

            Yaşamak, hayatta kalmamıza olanak sağlayan fiziksel sağlığımızdan başka ne ifade eder? Önce bu sorunun yanıtını sormamız gerekiyor. Barınacak bir ev, yemek yemek, cinsel ilişkide bulunmak, uyumak bir insan organizmasının temel ihtiyaçlarıdır. Temel ihtiyaçları karşılayabilmek “yaşamak” anlamına mı geliyor?

 

            Yaşadığınızın Ne Kadar Farkındasınız Mecazi bir anlamı kastediyorsak cevabımız hayır olacaktır. Temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için okurken veya çalışırken, sosyal ihtiyaçlarımıza vakit ayıramıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Özellikle ekonomik durumu düşük olan bireyler yaşamak olgusunun tadına varmak için daha az fırsata sahiptirler. Bu etmenlerin içine bireyin evli ya da bekâr olması evli ise çocuk sayısı ya da eşinin istekleri gibi değişkenleri de ekleyebiliriz. Kısacası bir bireyin bu olguya ulaşabilmesi için önünde bu bariyerler bulunmaktadır.

 

 Yaşadığınızın Farkında Olabilmek İçin;

 

            Gündelik hayatın tek düzeliğini ara ara da olsa kafanızdan söküp atmak istiyorsanız sevdiklerinizle vakit geçirin. Onlar için küçük sürprizler hazırlayın. Çünkü mutlu olmanın yolu mutlu etmekten geçer. Hiç yapmadım ve yapmam ya da yapamam dediğiniz her ne varsa deneyin. Örneğin ilginiz doğrultusunda yazılmış bir kitabı okuyun.

 

            Kitabın içine bırakın kendinizi ve karakterlerle bütünleşin. Emin olun bu sizi bunalmış olduğunuz karakter hapsinden bir an da olsa çıkaracaktır. Mevsim ne olursa olsun doğaya koşun. Piknik yapmaya gidin, ağaçların arasında yürüyüş yapın hatta kamp yapmayı bile düşünebilirsiniz. Doğa, insanı kapanmış ve odaklanmış olduğu para-hayat ikilemesinden kurtaracak olan yegâne yerdir. Görülmesi, duyulması, keşfedilmesi gereken her şey sizi bu olumsuz bocalamadan çıkaracaktır.

 

Tabii sadece bunlar aklıma geldi. Bir gün bu makale güncellenecek. Yarın mı olur 10 yıl sonramı olur, bunu zaman gösterecek.

Yaşamak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yunus Can08 Nisan 2017

Hocam gerçekten çok güzel bir makale olmuş ellerinize emeğinize sağlık teşekkürler 🙂

Doğukan Yılmaz09 Nisan 2017

Yaşadığının farkında olmak. Bütün mesele bu.

Yusuf Paçacı09 Nisan 2017

Güzel bir yazı teşekkürler.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Dizi İle İlgili Yazılarım

  dizi
 • Son Yorumlar

 • blog sözlük
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Yapay Zeka Nedir ? Stendhal Sendromu Nedir? Bulut Bilişim Nedir ? Markayı Büyütmek Adına Sosyal Medya Kullanımı Büyükada’da Kışın Ne Yapılır? Meslek Seçimi Her Şey midir?

  FACEBOOK SAYFAM

  Hoşgeldiniz

  Ahmet Cem AKTAŞ - Tüm Hakları Saklıdır