Yaşamak, hayatta kalmamıza olanak sağlayan fiziksel sağlığımızdan başka ne ifade eder? Önce bu sorunun yanıtını sormamız gerekiyor. Barınacak bir ev, yemek yemek, cinsel ilişkide bulunmak, uyumak bir insan organizmasının temel ihtiyaçlarıdır. Temel ihtiyaçları karşılayabilmek “yaşamak” anlamına mı geliyor?

 

            Yaşadığınızın Ne Kadar Farkındasınız Mecazi bir anlamı kastediyorsak cevabımız hayır olacaktır. Temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için okurken veya çalışırken, sosyal ihtiyaçlarımıza vakit ayıramıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Özellikle ekonomik durumu düşük olan bireyler yaşamak olgusunun tadına varmak için daha az fırsata sahiptirler. Bu etmenlerin içine bireyin evli ya da bekâr olması evli ise çocuk sayısı ya da eşinin istekleri gibi değişkenleri de ekleyebiliriz. Kısacası bir bireyin bu olguya ulaşabilmesi için önünde bu bariyerler bulunmaktadır.

 

 Yaşadığınızın Farkında Olabilmek İçin;

 

            Gündelik hayatın tek düzeliğini ara ara da olsa kafanızdan söküp atmak istiyorsanız sevdiklerinizle vakit geçirin. Onlar için küçük sürprizler hazırlayın. Çünkü mutlu olmanın yolu mutlu etmekten geçer. Hiç yapmadım ve yapmam ya da yapamam dediğiniz her ne varsa deneyin. Örneğin ilginiz doğrultusunda yazılmış bir kitabı okuyun.

 

            Kitabın içine bırakın kendinizi ve karakterlerle bütünleşin. Emin olun bu sizi bunalmış olduğunuz karakter hapsinden bir an da olsa çıkaracaktır. Mevsim ne olursa olsun doğaya koşun. Piknik yapmaya gidin, ağaçların arasında yürüyüş yapın hatta kamp yapmayı bile düşünebilirsiniz. Doğa, insanı kapanmış ve odaklanmış olduğu para-hayat ikilemesinden kurtaracak olan yegâne yerdir. Görülmesi, duyulması, keşfedilmesi gereken her şey sizi bu olumsuz bocalamadan çıkaracaktır.

 

Tabii sadece bunlar aklıma geldi. Bir gün bu makale güncellenecek. Yarın mı olur 10 yıl sonramı olur, bunu zaman gösterecek.

Yaşamak
5 (100%) 1 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

4 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Yunus Can 8 Nisan 2017 at 01:33

Hocam gerçekten çok güzel bir makale olmuş ellerinize emeğinize sağlık teşekkürler 🙂

Avatar for Ahmet Cem
Doğukan Yılmaz 9 Nisan 2017 at 01:36

Yaşadığının farkında olmak. Bütün mesele bu.

Avatar for Ahmet Cem
Yusuf Paçacı 9 Nisan 2017 at 17:58

Güzel bir yazı teşekkürler.

Avatar for Ahmet Cem
serkan öztürk 7 Ekim 2017 at 20:01

yaşamak herkese göre değişik anlam ifade ediyor.. hatta bir çoğuna göre de yaşamak anlamsız ve boş.. ama her ne olursa olsun bir şekilde yaşıyoruz istesekte istemesekte..

Leave a Comment