Bundan 10 yıl kadar önce bilgisayar diye bir şey yoktu olsa bile bu kadar gelişmiş değildi. Yaklaşık 10 yıl önce bilgisayarlar basit işlemleri yapıyorlardı ve kütleleri oldukça büyüktü. İlk bilgisayar ise yaklaşık 5 katlı bina büyüklüğündeydi ve sadece bir hesap makinesinin yaptığı işlemlerin yarısını yapmaktaydı, şuan hesap makineleri bile oldukça kapsamlı işlem yapmaktadırlar, ilk bilgisayar ise sadece toplama ya da çıkarma işlemi yapabiliyordu ve ilk bilgisayarlar manuel olarak işlem yapıyorlardı. Yani şuan ki kullandığımız bilgisayarlar gibi bir fare ya da klavye ile değil, bir grup insan tarafından kabloları takılarak çalıştırıyordu. Daha sonraları ise bilgisayarlar gün geçtikçe gelişme göstermiştir zaman geçtikte biraz yavaş çalışan ama büyük kütlelere sahip olan bizimde bildiğimiz tüplü bilgisayarlar üretilmeye başlanmıştır. Tüplü bilgisayarlar da ilk çıktıklarında sadece bazı kişilerin evlerinde bulunmaktaydı, yine işlemleri kısıtlı ve bellekleri sınırlıydı, onlardan daha sonra ise dizüstü bilgisayarlar ve ince ekranlı bilgisayarlar üretilmeye başlanmıştır biraz da şuan ki zamana doğru gelirsek tabletler ve bilgisayar işlemci olan telefonlar üretilmiştir. On yıllık kısa bir süre zarfından sonra ise bilgisayarlar daha küçük şekillere girmiş ve daha çok işlev kazanmışlardır. Günümüzde ise telefonlarımız bile bilgisayar olarak kullanılmakta. Ve bir bilgisayarın zekası yapabileceği işlev ve işlemler bir insandan daha çok hale gelmiştir.

Önceden bize bilgisayar mı daha zeki insan mı daha zeki diye sorarlardı, tabi ki insan bilgisayardan daha zekidir çünkü bilgisayarların içerisindeki bilgileri bilgisayara yükleyen kişi insandır. Fakat her insanın bütün bilgileri bilmesi olanaksızdır, her insan bilgisayara bir bilgi yüklerse doğal olarak bilgisayar denilen küçük makineler ve internet ortamındaki bilgi akışı ortalama bir insanın zekasını geçecektir. Bilgisayarın icadından kısa bir süre sonra internet ağı kullanılmaya başlanmıştır. İnternet aracılığı ile insanlar iletişim kurabilir, bir bilgiye kısa, rahat bir sürede ulaşabilir hale gelmişlerdir. Dünyada ilk kullanılan internetin adı ARPANET olarak bilinir. Ülkemizde ise ilk bilgisayar kullanan kurum Karayolları Genel Müdürlüğüdür. Kısaca bilgisayarlar içerisinde bilgilerin bulundukları, yapay zekalar olarak bilinir. Bilgisayara işlev kazandıran ve bellek yükleyen bir zekaya sahip olmasını programlayan kişi insandır.

İlerleyen zamanlarda dünyayı robotların ele geçireceğine dair bir inanış vardır. Yakın bir zaman içerisinde yaklaşık bir iki ay önce ilk cinayet işleyen robot kayıtlara geçmiştir. Burada aklımıza şu sorular gelmektedir, bu robot gerçekten cinayet işlemek için mi üretildi? İstem dışı olarak programında bir aksaklık gözeterek mi bu cinayeti işledi? Aslında şuan yaşamımızda kullandığımız her şey bir robottur. Günümüzde kullandığımız basit robotlara örnek vermek gerekirse çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi diyebiliriz. Örneğin çamaşır makinesine çamaşırı yıka ya da çamaşırın suyunu sık komutunu verdiğimizde çamaşır makinesi bu işlemi yerine getirecektir. Peki çamaşır makinesi bunu nasıl anlıyor ve nasıl yapıyor? Burada çamaşır makinesine yapay zeka ile program eklenmiş ve biz istediğimiz komutu makineye ilettiğimizde makine komutu anlayarak işe koyuluyor demektir.

 

yapay zeka

 

Biraz da otomobillerden örnek verelim, yine günümüzden 10 sene evvel park sensörü ya da navigasyon diye bir şey yoktu, yolumuzu kolayca bulmamıza yardımcı olacak ve rahatça park etmemize yarayacak bu icatlar nasıl yolları buluyor ve nasıl mesafeyi ayarlıyor olabilir? Daha sonra ne mi oldu? Kendi kendine park eden arabalar ve sürücüsü olmayan kendi kendine yolda seyreden otomobiller, karşısına bir cisim çıktığında kendiliğinden ani fren yapan otomobiller üretilmeye başlandı. İlerleyen zamanlarda bu otomobiller yaşamımızda daha sık kullanılmaya ve karışımıza çıkmaya başlayacaklardır. Peki bir otomobile kendiliğinden park etme, trafikte seyretme, karşısına aniden bir cisim çıktığında fren yapabilme yetkisini kazandıran nedir?

Bütün bu bilgisayarların, hesap makinelerinin, çamaşır ve bulaşık makinelerinin, kendi kendine park eden otomobillerin yapay zekaları mevcuttur. Yapay zekayı makineler, robotlara yükleyen kişiler yine insanlardır. Robotların dünyayı ele geçireceğine dair söylentiler ise bu makinelere daha çok işlev ve görev yüklenerek birden fazla çok işi aynı anda yapması ve insanlar gibi düşünüp, konuşmaları sayesinde bir insanla aynı zekaya sahip olabileceği mevzusudur.

Yapay zeka, bir işlevi yerine getiren makinenin bir program sayesinde programlanarak gerçek zekaya sahip olan bir insan kadar iş görme, düşünebilme işlevidir. Yani kısa bir tabirle insan zekası doğal zeka olduğunu düşünürsek, insanların ürettikleri, zeka yaptıkları, programladıkları diğer şeyler ise yapay zeka olarak düşünülecektir.

Yapay zeka sayesinde, gelecekte insanlar gibi düşünen, duyguları olan robotlar piyasada olacaktır. Bilim kurgu filmlerine konu edilen konuşabilen, düşünebilen yani insan gibi bir zekaya sahip olan robotlar olacaktır. Günümüzde insana benzeyen insan gibi faaliyet gösteren insanlar gibi hareket eden robotlar bulunmaktadır, bu robotlar basit işlemleri yerine getirebilirler fakat ilerleyen zamanlarda duyguları olacak ve insanlarla iletişime geçebileceklerdir. Yine kendisi gibi zekaya sahip olan, kendisi gibi duyguları hisseden zekayı insanlar tasarlayacaktır.

Yapay Zeka Nedir ?
5 (100%) 1 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment