HBO’nun uzun zamandır beklenen dizisi Westworld, önceki hafta itibariyle izleyicisiyle buluştu. İlk bölümüyle birlikte dünya genelinde ciddi anlamda ses getiren dizi, özellikle kurduğu güçlü kadroyla da beklentileri fazlasıyla yükseltti desek yeridir herhalde.

Şöyle ki kadroda; Dr. Hannibal Lector karakteriyle bir zamanlar neredeyse herkeste derin izler bırakan Anthony Hopkins’in başrolde olması, yine aynı efsaneyi bizlere Lost dizisiyle gösteren  J. J. Abrams, Anthony Hopkins’e müthiş uyumuyla eşlik eden Evan Rachel Wood ve bunların yanı sıra bir HBO yapımı olup üstüne inanılması güç konusuyla ilk bölümünden kafaları allak bullak etmesiyle gerçekten bizleri fazlasıyla heyecanlandırdıklarını söyleyebiliriz! Hatta bu denli beklentinin olmasının sebebi sadece bunlarla da sınırlı değil. Bildiğiniz üzere HBO’nun Game of Thrones’un ilk bölümüne dahi 20 milyon dolar bütçe hazırladığı bilinirken, Westworld’a 25 milyon dolar bütçe hazırlaması; bu diziye ne derece güvendiklerinin de göstergesi konumunda diyebiliriz. Ayrıca bir başka ilginç bilgi de diziyi Quantine Tarantino’ya teklif etmiş olmaları ancak onun reddetmiş olması… Büyük bir Quantine hayranı olarak, onun elinden çıkan bir dizi olsaydı bir başka gözle izleyeceğime de emindim. Gerçi bu haliyle de bizim aklımızı almış durumda ya neyse.

1973 yapımı Westworld filminin, diziye uyarlanması olduğunu da ayrıca eklemeliyiz. Dizide özellikle J. J. Abrams ve Jonathan Nolan’ın olması da dizinin sadece insan/yapay zeka çatışmasını sıradan bir şekilde işlemeyeceğini ve çok daha üst seviyelere çıkaracağını bizlere sezdiriyor. Westworld, fütüristik bir perspektifle, toplumsal kısıtlamalara takıldığı için insanın içinde bir yerlerde gömülü olan kötülüğü, nefreti, hayvani içgüdülerini gözler önüne seriyor ve kuralsız toplum, toplumsuz birey kavramının neye benzediğini de bu döngü sayesinde bizlere gösteriyor diyebiliriz.

Westworld

Westworld

Westworld Dizi Konusu

Yayınlanan ilk bölüm itibariyle dizinin konusunu ifade etmek gerçekten çok güç. Daha doğrusu gösterilen konuyu dile getirmek kolay ancak ilk bölüm kafaları o kadar allak bullak etti ki, yaklaşık 1 saati aşkın sürede ne yaşadığımızı bilemedik desek yeridir. Hatta diziyi izlediğim sitede ‘’az önce ne izledim lan ben?’’ şeklinde bir tepki vermiş ve bu tepkim en popüler yorum olarak üste çıkarak ne kadar da haklı olduğumu izleyiciler bana gösterdi sağolsunlar…

Dizideki olay; zengin kesime hitap eden bir ‘insani’ oyun alanının getireceği felaketler diye özetlesek yeridir aslında. Şöyle ki, ürkütücü bir gelecekte geçmekte olan dizimiz; oldukça zengin olan kesime hitap eden eğlence parkını/oyun alanını göstermekte ve bu oyun alanı da vahşi batıda gösterilmektedir. Yapay zekaların da fazlasıyla kullanıldığı bu oyun alanında, belli bir kurgu üzerine; gelen ziyaretçilerin kendi adamlarını oynatmaları ve bundan alacakları zevkler gösterilmekte. Ancak bu oyun alanında bir sorun çıkacak ve bu sorun bir süre sonra zengin ziyaretçilerin de tadını kaçıracaktır! Robotlarla insanların amansız mücadelesini gösterecek olan dizide inanılmaz derecede kan döküleceği ve bizim kafamızın da bölümler ilerledikçe daha da allak bullak olacağı aşikar!

Yine de her şeye karşın ‘’vahşi batı’’ temalı dizi ya da filmler sevmesem de bu diziyi hayranlıkla takip edeceğime ve GOT gibi bayağı ses getireceğine inancım tam. Diğer bölümlerin ‘’direkt’’ analizleriyle görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın dostlar…

Yazıyı Oylayın
Tags: , , , ,
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment