NASA, donmuş okyanusların derinliklerini özerk olarak keşfetsin diye Satürn’ün ayı Titan’a akıllı bir denizaltı gönderme planları yapıyor.

 

Kriyojenik mühendisi Jason Hartwig geçtiğimiz günlerde NASA tarafından hazırlanan Yenilikçi Gelişmiş Konseptler Sempozyumu NIAC’ta ilginç bir açıklamada bulundu. Üretilen ileri teknoloji bir robot ile ay yüzeyindeki sıvı ve soğuk metan okyanusları araştırılacak. Toplanan veriler Dünya’ya gönderilecek.

 

Deniz altının görüntüsünde 1.49 milyon km uzaklıktaki Dünya ile iletişim kurmasını sağlayacak olan sırt yüzgeçleri büyük dikkat çekiyor.

 

6 metre uzunluktaki denizaltı aynı zamanda ilginç bir balast sistemine sahip. Dalmak istediği zaman içini sıvıyla dolduruyor, yüzeye çıkmak istediğinde sıvıyı dışarı atıyor. Titan’da yakıt deposu olmayacağından mümkün olduğunca az enerji tüketmek önemli.

 

Öngörüleceği gibi, denizaltı aralarında algılayıcıların, radar ve sonar ekipmanının yanı sıra Titan’ı en iyi biçimde gösterecek kameraların bulunduğu meteoroloji aygıtlarıyla donatılmış.

 

Titan uydusu oldukça soğuk ve sıvı metanla, siyanür bulutlarıyla kaplı olsa da bilim insanları için cazip çünkü Dünya’nın ilk halini hatırlatıyor.

 

Titan’ın bir diğer özelliği de Güneş Sistemi’nde Dünya haricinde yüzeyinde stabil, sıvı deniz bulunan tek gök cismi olması. Titan’da atmosfer Dünya atmosferine oldukça benzer. Tıpkı gezegenimizdeki gibi buz-sıvı tuzlu-tatlı ayrımı titan gezegeninde de mevcut.

 

Keşifte kullanılacak deniz altının çok yetenekli olması gezegen hakkında ciddi veriler elde etmemiz açısından oldukça faydalı. Sıvı yüzeyinde iken atmosfer, rüzgar ve dalgalar inceleniyor. Deniz altı daldıktan sonra ise yüzülen sıvının hangi elementlerden oluştuğunu test edebilecek ve deniz yatağından eşsiz örnekler toplayacak. 

 

Araştırmacı Penn ve Eyalet Üniversitesi’nden Michael Paul, “Şayet su yüzeyinin altına inip belirli noktalarda dibe ulaşabilirseniz ve deniz yatağındaki silte ulaşabilirseniz, siltten örnek alıp neden yapıldığını öğrenebilirseniz içinde bulunduğunuz ortama ilişkin çok şey öğrenebilirsiniz,” diyor.

 

Titan’ın Okyanuslarını Keşfedecek Bir Denizaltı
5 (100%) 1 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

2 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Fakir Yazar 10 Nisan 2017 at 08:53

Öncelike belgeselde izlediğim kadarıyla sıcaklık -179 a kadar varıyor titan gezegeninde soğukluk. Herhangi bir canlının yaşaması zor gibi görünüyor bu derecede. En yakınımız marsa gözü diktik diğer gezegenlere ulaşmak şu anki elde ettiğimiz enerji teknolojisi ile zor. Tabiki marsı da dünyalaştırabilirsek gideceğiz 🙂 Torunumun torunu belki 😀

Avatar for Ahmet Cem
Kadir Emre Parlak 10 Nisan 2017 at 15:28

Anladığım kadarıyla dünyaya benzer bir atmosferi olduğu için bu uyduya bir keşif aracı gönderiliyor. Ancak bilim insanlarının uzaya bir denizaltı göndermesi gerçekten ilgi çekici ve çok merak uyandırıcı. Sonuçlarını merakla bekliyorum 🙂

Leave a Comment