NBC ekranlarında yerini alan yeni dizimiz Timeless, birçok diziye oranla farklı yapısı ve konusuyla dikkatleri üzerine çekiyor! Pazartesi günleri yeni bölümleriyle ekranlarda olacak olan Timeless, yenilikçi kadrosuyla da kitleleri heyecanlandırmakta desek yeridir herhalde…

Chad Rook, Abigail Spencer ve Matt Lanter gibi isimleri kadrosunda bulunduran diziye Charles Beeson yönetmenlik yapmakta. Dizinin ilk bölümüne giriş yapacak olursak; aslında Türkiye’deki öncü online dizi sitelerinde büyük yankı uyandırmadı ama zamanla değeri anlaşılacak bir dizi olacağını düşünüyorum desem doğru olacaktır aslında. Şöyle ki, ilk sezon için yapım ekibi de kanal ile 7 bölümlük bir giriş anlaşması yapmış ve oluşacak reytinglere göre bu bölümlerin artıp artmayacağı konuşulacakmış. İlk bölüm itibariyle ‘’ilk başlarda çekincelerim olsa da’’ beni oldukça tatmin eden bir dizi oluşturulduğunu ifade etmem mümkün sevgili dostlar. Dizi içerisinde günümüzün de 1930’lu yılların da işleniyor olması, ayrı bir tat veriyor hatta. Nazilere kadar ulaşan konu örgüsü, ilerleyen bölümlerde bizlere tarihsel açıdan da bayağı ışık tutacağa benziyor…

timeless

timeless

Timeless Dizisinin Konusu ve İlk Bölüm Detayı

Bir grup bilim adamı tarafından gizli bir proje yürütülmektedir. Bu proje kapsamında, oldukça önemli deneyler yapılmakta ve zaman makinesine dair müthiş çalışmalar yapılmaktadır. Zamanla bu zaman makinesi projesinde oldukça önemli adımlar atılır ve son basamağa kadar gelinir ancak tam da bu sırada bir grup suçlu tesise girerek zaman makinesini kaçırır!

Gerçi bu kaçırmayla ilgili de her şey çoktan planlanmıştır. Şöyle ki, zaman makinesini kaçıran örgüt; makineyi 1937 yılına götürerek o zamanki bir olayı engelleyerek, zaman ve tarih akışını engellemeye çalışır. Daha doğrusu, bir zeplin kazasını önce önleyip sonrasındaysa o zamanların tüm aydınlarının zeplinle dönüş yolculuğu yapmasını planlayıp; zepline bomba koyarak o zeplinin patlatılması ve tüm dünyanın tarihsel akışının bozulması planlanmaktadır! İlk bölümden anladığımız kadarıyla ‘’Amerika’nın keşfinin engellenmesi’’ bu suçlular tarafından planlanmakta ama bu planı bozacak olan bir ekibin devlet tarafından hızla kurulması ve aynı tarihe gönderilmesiyle, birçok olayın önüne geçilir. Peki ya o zeplinin geçte olsa patlaması, zamanın değişimini engelleyecek midir?

İşte bu kocaman bir muamma. O suçluları engellemek için, bilim adamları tarafından hazırlanan ilk prototipe 3 kişilik ekip hazırlanır ve bu ekip bizim başrollerimizi temsil etmektedir. Bunlar sırasıyla; tarih profesörü, önemli bir asker ve yazılımcıdan oluşmaktadır. Aynı tarihe gönderilen ve olayları geçte olsa eski haline getiren bu ekip, zamanda yolculukla günümüze geldiklerinde her şeyin eskisi gibi olduğunu düşünmektedir. Ancak olaylar hiçte bekledikleri gibi devam etmemektedir. Tarih profesörümüzün annesi oldukça sağlıklı durumdadır ve kardeşi hiç doğmamıştır! Bir de askerimiz var ki, ilk bölümde eve dönüşü gösterilmedi ama onun da eşinin hayatta olabileceğini düşünmekteyim. Bakalım artık, 2. Bölümle onu da göreceğiz!

Bilim kurgu dalında oldukça etkili bir dizi olan Timeless bizleri kucaklamakta desek yeridir dostlar…

Yazıyı Oylayın
Tags: , , , ,
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment