Tahammül denen şey, bazen her yerde lazım olan bir şey olsa da, çoğu zaman tahammülsüzlük vardır başımızda. İnsan her şeyden önce hayata tahammül etmek zorundadır. Zaten bu durum başlı başına bir sorun teşkil ettiğinden, geride kalan diğer şeylere tahammül etmek git gide zorlaşır ve tahammülsüzlük başlar.

Ev de  annemiz, babamız ve kardeşimizdir bazen tahammül etmek zorunda olduğumuz. İş yerinde tahammül etmek zorunda olduğumuz çalışma arkadaşlarımız ve patronumuz vardır. Ya da müdürümüz fark etmez. Bir otoriteye tahammül etmek zorunda bırakılmışız. İster müdür olsun, ister amir olsun, ister patron olsun. Tabi tüm bunların yanında bize tahammül etmek zorunda olan insanlarda hiç şüphesiz ki vardır. Ya da olacaktır.

Peki nedir bu tahammülsüzlüklerin sebebi. Ben diyorum ki, bunun en büyük sebebi insanların yanlış zamanda yanlış mekanda bulunmalarıdır. Yani istemeden bir yerde çalışmak zorunda olmak, istemeden birileriyle yaşamak. Başkalarının hatırına bir şeylere katlanmak. Gayet mantıklı şeyler yazdım bence. İşte çoğu zaman çoğu yerde karşımıza çıkan bu tahammülsüzlüklerin kaynağını bulduk sayılır. Şimdi iyi ama tahammül sınırımızı nasıl genişleteceğiz. Nasıl hayata, insanlara, çevremize karşı tahammüllü olacağız.

Para kazanmak tabi ki günümüz şartlarında gerekli ve hayati bir şey. Fakat aklımızın bir köşesine şunu yazmak zorundayız. Para her şey değildir. Çok para kazanmak için yaptığımız bir iş varsa ondan vazgeçmenin yollarını arayacağız. Aile içinde mutsuzsak, yalnız kaldığımızı düşüneceğiz. İş yerinde mutsuzsak, o işi bırakacağız. Mutlu olabileceğiniz bir işin peşinden gideceğiz. Kendimize tahammül edebileceğimiz bir hayat kurmak zorundayız. Tahammül edemeyeceğimiz bir çevremiz ve dolayısıyla hayatımız olursa biz de tahammül edilemez bireyler oluruz. Ve hayatımız tahammülsüzlüklerle geçer gider. Sonunda tahammül edemeyeceğimiz bir son bizi bulur.

Her ne yaparsanız yapın tahammül sınırınızı geniş tutmanın yollarını arayın. Hem kendiniz için, hem de çevreniz için en yararlı durum inanın bu olacaktır. Dert, sıkıntı her insanın başındadır. Ama tahammülsüzlük oldu mu, dertten de, sıkıntıdan da beter bir durumdur.

Tahammülle kalın.

Tahammülsüzlük
5 (100%) 5 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment