Sanatsal zehirlenme olarak kayıtlara geçen sendrom adını 19.yy başlarında yaşayan Marie-Henri Beyle’nin Fransa’da yazdığı eserlerinden alıyor. Yazar mahlas olarak Stendhal ismini kullanmaktaydı. Bu sendroma göre büyük ve debdebeli binalar, sanat değeri taşıyan tarihi eserler, güzel sanatsal eserler bazı insanlarda olağanüstü hallerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yazarın bahsettiği dönemde tıp literatürüne hastalık olarak geçmeyen bu sendrom 20.yy sonunda tıp dünyasınca kabul edilmiş bir hastalık olarak kayıt edildi.

İlk bulgularına Floransa’da rastlanan sendroma göre bazı heykeller, tablolar, yapılar ziyarete gelenlerin üzerinde olumsuz etkiler bırakarak ruh halinin daralmasına ve kalıcı etkilere sebep oldu. Ruh halinde yaşanan ani sendromlar kişinin psikolojisinin bozulmasına, ani baygınlık ve halüsinasyon durumlarına neden olmaktadır.

Stendhal Sendromu

Floransa’da yer alan Medici Ricardi Sarayı bu etkilerin ve bayılma hadiselerinin yaşandığı ender yerlerden birisi olarak tespit edildi. Stendhal sendromu çok sık görülen bir vaka olmamakla beraber görüldüğü kişilerde bir anda yere düşüp bayılma gerçekleşir ya da halüsinasyon hali görülür. Bu hastalığa adını veren Marie-Henri Beyle namı diğer Stendhal, hastalığı yaşayan kişilerden olunca yazar olarak kaleme aldığı yazılarda bu konuyu epey işlemiş. Yazarın kaleme aldığı bu hastalık onun ismiyle anılmaya başlandı ve tıp dünyasında yaşanan gelişmelerle birlikte artık literatürde bir hastalık olarak kaydedilmeye değer görüldü.

Yer Floransa olunca ve 1977 – 1986 yılına kadar Floransa hastanelerinde 100’e yakın kişide bu sendrom tespit edilince 1996 yılında İtalyan yapımı “Stendhal Sendromu” adlı sinema filminin yapılması geç sürmedi. Filmde bir seri cinayet zanlısı ile Stendhal hastalığına yakalanan kadının aksiyon, gerilim dolu sahneleri yer alıyor. Hastalıktan esinlenilerek yapılan filmde kadın çeşitli sanatsal etkilerle korkulara sahip. Korkularını yenemeyen ve başka hayali dünyalar kuran güzel kadın, birtakım yanlışlar içerisine girerek kendisine aşık olan adamları öldürmektedir.

Film vizyona girdikten sonra bilim adamlarının daha fazla ilgisini çeken bu hastalık konusunda henüz tatmin edici sonuçlar elde edilemedi. Sanatsal eserlerin insanın ruh halinde nasıl etki oluşturabildiği ve buna karşı neler yapılabileceği halen muamma.

 

Stendhal Sendromu

 

İnsanlık yaratıldığı günden bu yana biyolojik ve fizyolojik yapısıyla hep araştırma konusu oldu. Çevresel faktörlerin etkisi ile vücutta meydana gelen değişikliklerin tedavisi, onarımı ve iyileştirilmesi için farklı yöntemler geliştirildi. Tüm bunlara rağmen bazı konularda tıp yetersiz kalarak yeni sahalar açtı. Genlerin çok az bir kısmının keşfedilmiş olması sebebiyle birçok hastalığın teşhisi mevcut verilerle konulmaktadır. Özellikle psikoloji rahatsızlar konusunda ise çok daha profesyonel yerli ve yabancı kaynaklara ihtiyaç duyuluyor.

Semptomlar vücudun dış dünyaya karşı gösterdiği davranış biçimidir. Bu davranışlar çevrenin ve dünyanın ruh dünyasında gösterdiği bir etki olarak istemsizce oluşan hareketlerdir. İnsanın iradesi ve vücudu birçok hareketi kontrol edebilecek kapasitede yaratılmışsa da ruh dünyasında yaşanan olumsuzluklar ve psikolojik rahatsızlar bazı istemsiz hareketlere sebep olabilir. Bu durumun en ileri giden vakaları ise akıl sağlığında görülen sorunlar.

Akıl sağlığının zaman zaman kontrolden çıkması sebebiyle ortaya çıkan Stendhal sendromu, devasa ve güzel yapıtlara olan bilinçaltı hayranlığı gibi bir ruh haletidir. Bu yapıların mimarisinde insanları etkilemeye yönelik metotlar kullanılıyor mu bilinmez. Günümüzde bazı eserler ve filmler vasıtasıyla insanların bilinç altına etki edilmeye çalışıldığı görülüyor. Özellikle reklam filmlerinde sıkça karşılaştığımız bu durum 25.kare tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Bu tekniğe göre gözle fark edilemeyen bir anda araya sıkıştırılan mesaj, göz fark etmese bile beyin tarafından algılanıyor.

Stendhal sendromuna sebep olan durumu bilinçaltına etki eden bir mesaj gibi de düşünebiliriz. Bir anda karşılaşılan eserden gözlerinizi alamıyor, sizde farklı bir duygu oluşturuyorsa aslında bu size gönderdiği mesaj ile ilgili. Sanatsal eserin uyandırdığı bilinçaltı mesajları alarak umulmadık tepkiler verebiliyor. Sanatsal eser herhangi bir gizli mesaj içerecek şekilde inşa edilmese bile yapılışında bir araya gelen bazı durumlar mesajın oluşmasına sebep olabilir.

Benzer şekilde matematiksel verilerin ve integral hesaplamalarının inşaat ve sanat alanında kullanıldığı biliniyor. Birtakım matematiksel değerler ise insanlar için oldukça önemli. Matematik tarihine pi sayısı olarak geçen değer, son yıllarda popüler hale gelen altın oran değeri bunlardan ikisi. Bedenimizin ve bilinçaltımızın keşfedilmeyi bekleyen sahaları matematiksel verilerden gelen mesajları da alıyor olabilir.

Ülkemizde bu hastalığa yakalanan kişilere rastlanılmıyor. İngiltere’de bilim adamlarının Stendhal’ın kitabından da esinlenerek bu konuda yaptığı çalışmalarda hastalık Tip 1, Tip 2, Tip 3 olarak tasnif edildi. Buna göre Tip 1 için eşik 70, Tip 2 için eşik 31, Tip 3 için eşik 5 kabul edildi. Her seviye hastalığın hangi aşamada olduğunu gösteren işaretler. Hastalıktaki şizofren hareketler, ani değişen duygular, sanatsal eserleri görünce çıldırma hissi, güzel sanat eserleri karşısında bakakalma ve ağlama, sanat eserlerini görmeye tahammül edememe, ilk anda yaşanan psikolojik travmanın atlatılamamış olması, yaşanan semptomların tüm hayatı etkilemesi bu hastalığın seviyelerinin belirlenmesinde önemli ölçütler.

Stendhal Sendromu Nedir?
5 (100%) 1 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment