SEO, arama motorlarına internet sitelerinin uyumlu olarak hazırlanması ve ön plana çıkmalarını sağlamak amacı ile gerçekleştirilen kriterlere verilmekte olan bir isimdir. Uzun adı Search Engine Optimization olan SEO’nun Türkçe olarak karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu karşılığını almaktadır. SEO çalışmalarının temel olarak amacı internet sitesinin arama motorları ile tam uyumlu olmasını sağlamak ve sıralamalarda daha yüksek sonuçlar elde etmektir. SEO çalışmaları ve gerçekleştirilecek olan işlemler oldukça detaylı olur iken temel olarak iki farklı çatı altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki Site İçi SEO olur iken diğeri ise Site Dışı SEO’dur.

Site İçi SEO Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir, Nasıl Yapılır?

Site içi SEO yabancı olarak On Page SEO olarak bilinmektedir. Sitenizin arama motorları ile uyumunu sağlamak için öncelikle Site içi SEO işlemlerinizi tamamlamalı ve daha sonra Site Dışı SEO işlemlerine geçmelisiniz. Peki Site İçi SEO çalışmalarında nelere dikkat etmelisiniz? Madde madde inceleyelim.

 1. Özgün İçerik

Site içi SEO konusunda ilk önemli unsur özgün içeriktir. Özgün içerik Google başta olmak üzere arama motorlarının tamamının önem verdiği ilk maddedir. SEO uyumlu bir internet sitesi hazırlamak için öncelikle sitenizin içeriğinizin tamamen size özel olması gerekmektedir. Yapay zeka ile Google başta olmak üzere tüm arama motorları yazıların özgünlük testlerini gerçekleştirmektedir ve maalesef kandırmanız mümkün değildir.

 1. Title, Description ve Keywords

İkinci önemli On Page SEO kuralı ise title ( başlık ), description ( açıklama ) ve keywords ( etiketler ) bölümüdür. Bu 3 alan arama motorları kadar sitenizi ziyaret edenler tarafından da önem arz eder. Sayfanızın ne olduğunu, ne içeriğini ve neler ile bağlantı olduğunu bu üç kavram ile hem arama motorlarına, hem de ziyaretçilere bildirmelisiniz.

 1. Heading Etiketleri

Bu tamamen arama motorları için gerekli olan bir uyumdur. Arama motorları sitenizin içeriğinde belirli oranlarda Heading etiketleri kullanmanızı istemektedir. Head etiketleri “ başlık “ özelliğindedir. Arama motorları ziyaret ettiği sayfalarda 1 adet H1, 2 adet H2 ve 1 adet H3 etiketi görmek ister. Sayfaların içeriğine göre H4, H5 ve H6 etiketleri de kullanılmaktadır.

 1. URL Yapısı

URL yapısı her ne kadar sadece arama motorları için hazırlanıyor olsa da kullanıcılar tarafından da önemsenmektedir. Tarayıcı bölümünde yer alan URL’lerin yapısı Site içi SEO işlemlerinde önemlidir. URL yapısını arama motorlarının istediği gibi gerçekleştirerek hem daha özgün kılabilir, hem de daha anlaşılabilir hale getirebilirsiniz. Aşağıda örnek bağlantılar yer alıyor.

Yanlış: http://www.siteadi.com/p=20

Yanlış: http://www.siteadi.com/index.php?icerik=49&goster=93

Doğru: http://www.siteadi.com/seo-nedir.html

Doğru: http://www.siteadi.com/seo-nedir-123.html

 

seo nedir

seo nedir

 

Site içi SEO’da Diğer Önemli Noktalar

On Page SEO çalışmalarında yukarıdaki 4 önemli ana madde ile birlikte aşağıdaki unsurlara da dikkat etmelisiniz. Bunlar;

 • Site içerisindeki görsellerin etiketlenmesi,
 • Site içi bağlantıları,
 • Etiket sistemi,
 • Sayfa İçeriği ( özgünlük, okunabilirlik, güncellik )
 • Text / HTML oranı
 • Sitenizin tarayıcı uyumluluğu
 • Robots.txt kullanımı
 • Site dili ve kodlama dili
 • Logo ve favicon kullanımı

 

Site Dışı SEO Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir, Nasıl Yapılır?

Site içi SEO işlemlerinizi tamamladığınızda sıra Site dışı SEO çalışmalarına geliyor. Bu alanda çok dikkatli olmalısınız çünkü yapacağınız ufak bir hatada arama motorlarından ceza alabilirsiniz. Site dışı SEO çalışmalarının temeli backlinke dayanmaktır. Backlink’e Türkçe bir açıklama getirmemiz gerekirse referans diyebiliriz. Arama motorları internet sitenizi ön planda çıkartmak için sizin referans gösterilmenizi ve popüler bir içeriğe sahip olmanızı istemektedir.

 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siteniz için referans bağlantılar alır iken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Bunlara dikkat etmemeniz durumunda ceza aldığınızda çalışmalarınızın tamamı boşa gidecektir. Önem sırasına göre aşağıda yer alıyor.

 1. Doğallık: Arama motorları için doğal referanslar her zaman daha önemlidir ve önceliklidir. Öyle ki doğal olmayan ve ücret ile alınan backlink bağlantıları artık cezalandırılmaktadır. Bu yüzden Site dışı SEO çalışmalarınızda doğal görünümü yakalamalısınız.
 2. Alakalı Backlink: Sitenizin içeriği ile ilgili backlink almanız her zaman + bir avantaj olarak size dönüş yapacaktır. Örneğin moda bloğu yapmakta olan bir internet sitesine otomobil sitesinden alacağınız backlink bağlantılarının herhangi bir yararı olmayacağı gibi zararını göreceksiniz.
 3. Düzenli Backlink: Sitenizin her nasıl düzenli içeriğe ihtiyacı var ise aynı zamanda düzenli backlinke de ihtiyacı bulunmaktadır. Sitenize bir anda aşırı şekilde backlink almak yerine bunu zamana bölmeli ve düzenli olarak backlink güncelliği sağlamalısınız.
 4. Backlink Çeşitliliği: Referans bağlantılarınızın olabildiğince farklı olmasına özen gösterin. Sürekli olarak tek bir backlink türüne bağlı kalmadan farklı çalışmalara göz atın.
 5. Sosyal Medya Kullanımı: Kuşkusuz ki en güçlü backlink hem doğal olması, hem de popüler bir ağ olması ile sosyal medyadır. Sitenizin kendi adına açılan sosyal medya ağları ile birlikte popüler ve fenomen hesaplardan gerçekleştirilecek olan doğal link paylaşımları olumlu etki gösterecektir.
Yazıyı Oylayın
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

6 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Ömer Y. 2 Mayıs 2017 at 22:00

Yeni başlayanlar için reklam çalışmaları seo çalışmalarından daha büyük önem arzediyor bu yüzden seo ileriye dönük bir yatırım olarak düşünülmelidir

Avatar for Ahmet Cem
Batuhan Kılınç 4 Mayıs 2017 at 18:31

Seo günümüzde gerçekten önemli bir olay fakat bunu kendi başımıza gerçekleştirmeye çalışıyorsak sabırlı ve dikkatli olmalıyız. Sırf çabuk yükselir sitem diye binlerce backlink alırsak google sitemizi spam olarak işaretleyebilir. Sabır gerektiren bir iş ama doğru yapıldığında iyi geri dönüşler olabiliyor. Teşekkürler yazınız için

  Avatar for Ahmet Cem
  Ahmet Cem 4 Mayıs 2017 at 18:34

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Sabırlı olmak çok önemli.

Avatar for Ahmet Cem
İsmail Can Memiş 8 Mayıs 2017 at 14:05

Seo hakkında süper bir makale olmuş hocam tebrikler. Sonunda SEO’yu kendine saklamayan ve insanlara yaymak isteyen birini buldum. Çok sağolun bu değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için.

Avatar for Ahmet Cem
Hakkı Cengiz 13 Mayıs 2017 at 05:00

Kitaplar dolusu bi konuya iyi bir özet olmuş. Anlatım da iyi bence daha detaylı konulara girmelisin seo konusunda

  Avatar for Ahmet Cem
  Ahmet Cem 13 Mayıs 2017 at 13:02

  finaller bittiği zaman, hem adsense almak için yapılması gerekenlere hem de seo hakkında daha derine ineceğim. yorumunuz için teşekkürler.

Leave a Comment