Sabır kelimesinin terim anlamı acı, ölüm, nefret, felaket, yoksuluk gibi koşullara dayanabilmektir. Sabrın sınırı her insana göre değişebilmektedir. Her insanı mutlu ve mutsuz eden zevklerin farklı olması bunda etkilidir. Sabır insanların hayatta önemli bir yol arkadaşı olup ani ve düşüncesiz kararları engellemenizde yardımcı olabilir bu sebeple nerede nasıl kontrol etmemiz gerektiğini bilmemiz önemlidir. Sabırlı olmak önümüzde yaşananlara tepki göstermemek değildir, daha çok sabırlı olmak sahip olduğunuz sakinlik ve soğukkanlılık ile ilgilidir.(Örn: Küçük bir olaya öfkelenmek) Sabırlı Olmak Ve Kalmak Üzerine yapılabilecek bazı şeyler ise:
 
 Sonuca Odaklanmaya Çalışın
 
      Beklemek sizi sabırsızlandırabilir sonucu düşünün ve kazanacaklarınıza odaklanın unutmayın her gecenin gündüzü vardır. Sabrınızın sonucunda bu gündüze ulaşacağınızı hayal edin.
 
 Tamimiyle İşinize Odaklanın
 
      Sonuca odaklanmak sizin sabretmenize yardım eder ama onun için çaba sarf etmeyi de ihmal etmeyin bir işi yaparken kendinizi tamamen o işe verin.
 
 İlerlemenin Oranına Takılmayın
 
      Hiçbir zaman acele etmeyin! Örnek büyük bir işi bir günde bitirmek yerine onu parçalara bölerek yapmaya çalışın bu sayede daha rahat hareket edip işleri gününde yapmaya daha çok odaklanırsınız.
 
 Kendinize Daima Güvenin
 
 Korkmayıp sonuca odaklanın eğer bir konuda başarısız olacağınız düşüncesine kapılırsanız o şeyin sonucuna güveniniz ve sabrınız o denli az olur. Bu sebeple güven birçok şeyde olduğu gibi sabırda da temel sayılabilir.
 
 Dikkatinizi Dağıtın
 
      Eğer ki bir işin sonuna geldiyseniz ve beklemedeyseniz odağınız ve bakış açınızı başka bir yere vermeye çalışın. Başka bir işe odaklıyken diğer bir işe odaklanmanız zor olacağı için etkili bir yöntemdir. Unutmayın her şeyin kendi olgunlaşma zamanı vardır bazen bu zamanı beklemek zorunda oluruz.
 
 Sabrın Ne Olduğunu Bilin
 
      Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sabrında fazlası zararlıdır. Sabırı nerede ne zaman nasıl kullanacağımızı bilmemiz ve öğrenmeniz gerekir. Olmayacak veya hayal edilmeyecek şeylere uzun süre takılıp kalmak veya her gün onlar için sabretmek ancak ve ancak size zarar verir.

Sabırlı Olmak Ve Kalmak Üzerine
5 (100%) 1 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

6 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Osman Kılınç 9 Nisan 2017 at 17:06

Yazınız güzel tebrik ederim. Fakat içeriği biraz daha arttırabilirsiniz. Önü açık bir konu çünkü. Bazı yazım hataları için yazınızı yazdıktan sonra wordde hata olup olmadığına bakabilirsiniz. Gayet renkli bir site kolay gelsin 🙂

    Avatar for Ahmet Cem
    Ahmet Cem 9 Nisan 2017 at 17:20

    Önerileriniz için teşekkürler.

Avatar for Ahmet Cem
Hakkı Cengiz 10 Nisan 2017 at 00:53

Bence gayet güzel bir yazı olmuş. fontuyla ve tasarımıyla zaten cezbedici bir site. başarılar 🙂

Avatar for Ahmet Cem
Stefan Ryback 10 Nisan 2017 at 14:42

dünyanın en zor şeylerinden biridir zaten sabırlı olmak… yazı için teşekkürler

Avatar for Ahmet Cem
Selim 22 Nisan 2017 at 09:44

Güzel yazı Ahmet hocam. Sabır her zaman önemli bir şeydir. Sabır olmazsa o işten hayırda gelmez. Mesela Bir işe başladığın zaman o işi bırakmayı düşünüyorsan sabır etmiyorsun, kendine güvenmiyorsun demektir.

Avatar for Ahmet Cem
şafak güler 22 Nisan 2017 at 16:03

güzel bir yazı hazırlamışsınız. ancak sabır elde olan birşey değildir diye düşünüyorum. karakterle alakılı bir durum bana göre. sarı keşke birazda bende olsa 🙂

Leave a Comment