Herhangi bir nedenden dolayı hızlıca okumanız gereken uzun uzun metinler mi var? Kişisel nedenleriniz veya işiniz için daha hızlı okuma becerisi kazanmak ister misiniz? İşte okumanızı hızlandıracak 10 yol.

 1. İç monoloğu durdurun

İç monolog veya alt seslendirme, okuyucular arasında en yaygın özelliklerdendir. Okuduğunuz kelimeleri kendi kendinize içinizden konuşma sürecidir ve okuma hızını artırma yolunda önünüze çıkan en büyük engeldir.

Okuduğunuzda kafanızın içinde sesler duyuyorsanız endişelenmeyin. Bu sizin kendi sesiniz olduğu sürece durumunuz normal. Aslında dünya genelinde öğretmenler çocuklara okumayı öğretirken bu alışkanlık kazanılır. “Önce içinden oku, sonra sesli oku” tavsiyesini hatırlıyor musunuz? İşte bu çoğu gencin iç monoloğa sahip olmasına neden olan sebeptir. Eğer okuma hızınızı arttırmak istiyorsanız üstesinden gelmeniz gereken ilk şey budur.

Peki bu sizi neden yavaşlatıyor? Ortalama okuma hızı, ortalama konuşma hızı ile hemen hemen aynıdır. İstatistiklere göre, yetişkin bir insanın ortalama okuma hızı dakikada 300 kelimedir. Ortalama konuşma hızı da bu civardadır. Çoğu kişi okuduğu kelimeyi kafalarında seslendirme alışkanlığına sahip olduğundan ancak konuşma hızı kadar hızlı okuyabiliyor. Bu sebeple iç monoloğa ayak uydurmaya devam ettiğiniz sürece okuma hızınız aynı kalacak. Dolayısıyla bundan kurtulmanız gerekir.

Bundan kurtulmak için biraz pratik gerekli. Okuma yaparken iç sesinize engel olmaya çalışmalısınız. Kelimeleri okurken onu içinizden tekrar etmenize gerek yok. Örneğin “EVET” kelimesine baktığınızda bunu iç seslendirme yapmadan anlayabiliyorsunuz. Diğer kelimeler de böyledir. Bir şeyler yerken okuma yaparak kendinizi alıştırabilirsiniz. Kesinlikle sadece kelimelere bakın ve iç tekrar yapmamaya dikkat edin.

 1. Kelimeleri parçalamayın

Kelimelerin birleştirilmesi, iç monoloğun ortadan kaldırılması fikri ile paraleldir. Bu aynı anda birden fazla kelimeyi okuma eylemidir ve hızlı okumanın anahtarıdır. Tüm bu okuma ipuçları birbirine bağlıdır ancak kelimeleri birleştirme muhtemelen okuma hızını artırmak için en etkili araçtır.

Her kelimeyi üzerine basa basa tek tek okuyacak şekilde eğitilmiş olsak da bir kaç kelimeyi aynı anda okuyabiliriz. Örneğin üç kelimeyi bir bakışta okumaya çalışın. Bu şekilde bir sayfa metin okuyun. Ne kadar hızlı okuduğunuzu ve ne kadar anlayabildiğinizi inceleyin.

Şimdi bu konsepti bir adım daha ileri götürün. Bir kalem alın ve sayfa üzerine iki paralel dik çizgi çizin, metni üç bölüme ayırın. Her zamanki gibi okumaya başlayın fakat sadece tek bir satıra odaklanın. Diğer satırları görmeyin. Her satırdaki bölümleri tek bir seferde okuyun. Yani her bölüm bir kelime gibi görün. Alışana kadar böyle pratik yapın. Okumanızın gerçekten hızlandığını göreceksiniz.

 1. Kelimeleri tekrar okumayın

Kelimeleri tekrar okumak için geri dönme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. İnsanların çoğu yazı okurken sürekli ilerleyerek devam etmez arada bir gözlerini bir önceki kelimeye çevirirler. Bu oldukça büyük zaman kaybıdır.

Büyük olasılıkla bunu bilmeden yaparsınız. Bu alışkanlıktan kurtulmak için okurken parmağınızla veya kitap ayracı ile takip edin ve asla geri dönmeyin.  Geri dönme ihtiyacı hissettiğinizde hiç düşünmeden devam edin. Sona geldiğinizde geri dönmediğiniz halde anladığınızı göreceksiniz.

 1. Çevresel vizyonu kullanın

Bu en önemli adımlardan bir tanesidir. Bu adıma gelmek için biraz pratik şart. Yukarıdaki adımları özellikle kelimeleri gruplandırma adımını iyi seviyede uygulamaya başladığınızda bu adıma geçebilirsiniz. Bu adımda çevresel vizyonunuzu kullanarak her satırı tek seferde okumayı deneyin. Biraz pratik yaparak bu adıma da alışabilirsiniz. Satırın merkezine bakarak tüm satırı anlamanız mümkün. Sayfayı bu şekilde tarayıp sonuna geldiğinizde metni anlayacak ve kendi rekorunuzu kıracaksınız.

 1. Zamanlayıcı kullanın

Rekor demişken, zamanlamayı unutmamak lazım. Bu sizin için hem bir motivasyon olacak hem de kendinizi daha iyi değerlendirebileceksiniz. Bunla ilgili bir çok telefon uygulaması bulabilirsiniz, bir tane indirip kullanın ve hızınızı arttırmaya çalışın. Çalışırken zamanlayıcıyı bir dakikaya ayarlayın ve bitince kaç sayfa okuduğunuzu not edin. Eğer zamanı uzun tutarsanız sıkılıp farkında olmadan hızınızı normale düşebilirsiniz.

Bir zamanlayıcı ile çalışmaya devam ederek her gün bir önceki rekorunuzu kırmaya çalışın. Günlük veya haftalık bir hedef belirleyin ve hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Böylelikle sürekli bir hızlanma göreceksiniz.

 1. Hedef belirleyin

Bu önemli bir adım. Sürekli bir hedefiniz olmalı. Belirlediğiniz günlük/haftalık/10 günlük.. hedeflerinizi not edip planınıza sadık kalın. Kendi seviyenize göre bir sayfa sayısı belirleyin abartıya kaçmamaya dikkat edin.

 1. Daha çok okuyun

Sonuçta okumadan okumanızı geliştiremezsiniz. Bu her işte böyledir, bir işi iyi yapmak istiyorsanız o iş üzerinde daha çok çalışmalısınız. Dolayısıyla ne kadar çok okursanız o kadar iyi bir okuyucu olacaksınız.

 1. Ayraç kullanın

Eğer her satır sonunda gözünüz bir oraya bir buraya gidip satırlar karışıyorsa bunun en iyi tedavisi satır altına ayraç gibi bir işaretleyici koymaktır. Okuduğunuz satırın hemen altına ayraç koyun ve satır bitince bir aşağıya kaydırın böylelikle satırları karıştırmadan hızlıca ayracı kaydırarak okuyabilirsiniz.

 1. Sözcük dağarcığınızı geliştirin

Bir metni okurken anlamını bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızı düşünün. Ne yaparsınız? Önemsemeden atlar mısınız? Yoksa cümle gidişatına göre anlamını çözmeye mi çalışırsınız? Ne yaparsanız yapın bu mutlaka okumanızı yavaşlatacaktır. Bunun için kelime dağarcığınızı geliştirirseniz çok daha faydalı olacaktır. 

 1. Önce temel noktaları izleyin

Son olarak, eğer çok az zamanınız olmasına rağmen acil okumanız gereken metinler varsa derin bir nefes alın ve sakinleşin. Kitabı açın ve temel noktaları okumanız için biraz zaman ayırın. İçerik tablolarını okuyun. Alt başlıkları okuyun. Diyagram açıklamalarını okuyun. Yani bölüm hakkında genel bir fikir edinin.

Daha sonra her ana bölümün ilk paragrafını okuyun. Son paragrafını okuyun. Ortasını okuyun. Bunu kafanızda düşünün ve parçaları birleştirin. Daha sonra yukarıdaki tekniklere uyarak hızlıca her şeyi okumaya başlayın. Böylelikle bilgileri çok daha iyi muhafaza edeceksiniz ve hızlıca okuyacaksınız.

Özetlemek gerekirse, bir şeyleri hızlıca okumanız gerekirse kendinize şunu hatırlatın: “Kapa çeneni ve sayfaya bak!”

Yazıyı Oylayın
Avatar for Ahmet Cem

7 Comments

Avatar for Ahmet Cem
serdar 8 Nisan 2017 at 22:36

Hızlı okuma kurslarına gitmeden de mümkün olabilir hızlı okumak yani, bu verdiğiniz bilgileri uygulamak lazım.

Avatar for Ahmet Cem
Gökhan Kara 9 Nisan 2017 at 16:18

Çok yararlı ve bir o kadar da faydalı bir içerik olmuş. Okumanın yaşı yoktur her yaşta her tür kitapları okumak zeka gelişimine birebir faydalı bir durum. Bu arada siteniz çok başarılı tebrik ederim.

  Avatar for Ahmet Cem
  Ahmet Cem 9 Nisan 2017 at 16:19

  Teşekkür ederim Gökhan.

Avatar for Ahmet Cem
Yalçın Güler 9 Nisan 2017 at 17:11

İlk okuldan beri kitap okuma alışkanlığım olmadığı için çoğu kelimeleri yutuyordum. Blog hayatına atıldığım zaman bu hatamı telafi ettim ve okumalarım daha da iyileşti. Fazla kitap okuyamasam da blog okuyarak kendimi pekiştiriyorum. Bu faydalı içerik birilerine yol gösterir umarım.

Avatar for Ahmet Cem
WebCenneti 10 Nisan 2017 at 00:08

Hızlı okumak bence çok okumaktan geçiyor. Ben hemen hemen hiç kitap okumasam da hızlı okuyabiliyorum. Çünkü lise zamanlarımdan beri internet ortamında ilgimi çeken yazıları anlayarak okumaya çalıştım. Size tavsiyem, ilginizi çeken tüm yazıları sıkılmadan okumanız

Avatar for Ahmet Cem
barisct 14 Nisan 2017 at 12:29

Okumayı hızlandırmaya yönelik baya bir şey okudum ve denedim ve sonunda şuna karar verdim, hızlı okuma en iyi çok kitap okuyarak olur.

Avatar for Ahmet Cem
deniz 27 Nisan 2017 at 15:45

Okumayı hızlandırabilecek müthiş öngörüler. Bu şekilde okumamızı hızlandırarak daha fazla kitap,gazete gibi bilgi verici araçları okuyabileceğiz.

Leave a Comment