Nesnelerin interneti, hayatımızda yer alan tüm cansız varlıkların internet ağ erişimine sahip olarak birbiriyle iletişim kurmasına verilen isimdir. Internet of Things (IOT) olarak yabancı literatürde karşılığını bulunan nesnelerin interneti ile hayatın her alanında akıllı nesnelerin yer alması amaçlanmakta. Evlerde, otomobillerde, cep telefonlarında, televizyonlarda akıllı olma, akıllı çalışma özellikleri her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmeler teknoloji devlerini her ürüne internet entegre ederek kontrol sağlama ve hayatı kolaylaştırma yönüne itti. Yapılan yeni yatırımlar hayatta çığır açacak cinsten.

Nesnelerin internet ve ağ yapısına sahip olmasıyla tüm işlemlerimizi otomatik olarak halledebileceğimiz, otomatikleşmiş bir düzen oluşacaktır. Otomatikleşen sistemler sayesinde her anımızda bizi bilgilendiren, bizi anlayan, bizi haberdar eden, bizi uyaran, kendisini otomatik olarak farklı ortamlara adapte eden nesnelerle karşılaşacağız. Nesnelerin kontrolünü uzaktan yapmamıza olanak sağlayan cep telefonu uygulamaları ya da otomobil uygulamaları çözümleri geliştirilmeye devam ediyor.

 
Nesnelerin İnterneti Neleri Değiştirecek?

Nereye gideceğinizi gösterebilecek ayakkabılar, ne kadar yüksekliğe çıktığını ve ne kadar hızla ilerlediğini gösteren futbol topları, o tarafa gitmemeniz gerektiğini söyleyen kayaklar, bozulmadan önce bir şeylerin ters gittiğini görüp size haber veren asansörler, belediye durağında beklediğinizde otobüsünüzün nerde kaldığını söyleyen duraklar, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmanız için evin enerji sisteminden sizi haberdar eden aygıtlar… Sadece bu saydıklarımızın bile hayatımıza girmiş olması durumunda bir devrim olacaktır.

Evden sabah çıktığınızda unuttuğunuz şeyleri size hatırlatan ev cihazlarını düşünebiliyor musunuz? Size kahve içmediğinizi, gömleğinizin ütüsüz olduğunu, ayakkabınızın arka kısmının yırtılmak üzere olduğunu hatırlatan nesneler hayatımızı çok yönlü değiştirecek gibi. Bu teknolojinin hali hazırda çok daha fazla yatırıma ve kabul edilebilirlik ölçülerine ihtiyacı olduğu muhakkak. Toplumların bu değişimleri hayatının içerisine alması ve kabul etmesi kolay görünmüyor.

Son yıllarda ülkemizde de sıklıkla duymaya başladığımız “akıllı ev” tabiri de nesnelerin interneti teknolojisine güzel bir örnek olabilir. Ülkemizde henüz emekleme aşamasında olan bu sektör dünyada da geliştirilmekte olan bir sektör haline geldi.

Nesnelerin internetle donatılması sadece bir ev ya da kişisel bir olgu olarak düşünülmemeli. Kurumsal firmalar ve devletin bürokratik kurumları da bu gelişmelerden nasibini alabilir. Sağlık sektöründe ya da resmi dairelerde vatandaşı daha iyi tanıyan, görevlilerin işleyişine yardımcı olan uygulamalarla pek çok yeniliğe sahip olabiliriz.

 

Nesnelerin İnterneti

 

Nesnelerin İnterneti Güvenli Mi?

Nesnelerin interneti (IOT) teknolojisi üreten şirketlerin karşılaştıkları en büyük sorunlar ise güvenlik ve gizlilik ayarları. Bu kadar otomatikleşen ve akıllı hale gelen cihazların internet üzerinden veri toplamasında güvenli bir ağ sağlamak gerekiyor yoksa neredeyse hayatımızdaki her konuyu bilen nesnelerin verileri başkaları ve kötü niyetli hackerlar tarafından çalınabilir. İletişimin gizliliği esas olduğundan hem kişisel verilerin korunması hem de nesnelerin çalışma sistemlerinin muhafaza edilebilmesi için güvenlik duvarları ve anti virüs sistemleri devreye giriyor. Dünyaca ünlü anti virüs yazılım şirketi Eset bu alandaki olası problemlerin farkında olarak nesnelerin interneti konusuna özel önem veriyor ve yeni yatırımlar yapıyor.

Tıpkı web sitelerinin güvenliklerinde olduğu gibi internete bağlanan nesnelerin de ağ şifrelerinin oluşturulması, sunucu güvenliklerinin kontrol edilmesi, aracı kontrol uygulamalarına bağlı güvenlik zafiyetlerinin minimuma indirilmesi gündemde olan konular. Evde otururken ışığınızın başkaları tarafından kontrol edilmesi arzu etmezdiniz öyle değil mi? ( 😀 )

Cep telefonlarında lider konumda bulunan Samsung ve Apple gibi dünyanın en büyük işletim sistemi üretici konumuna gelen Google, nesnelerin interneti teknolojisine epey kafa yormuş durumda. Bu alanda gözle görülebilir ciddi yatırımlar var artık. Google’un üzerinde çalıştığı sürücüsü olmayan arabalar da bunun eseri.

İlerleyen teknoloji çağı ve sürekli yeniliklere gebe olan dev yatırımcılar sayesinde nesnelerin interneti konusunda çok daha fazla yenilik bizleri bekliyor. Sanal uygulamaların ve internet aleminin bizi sürekli olarak bu yöne ittiği de yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir ?
5 (100%) 1 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment