spoiler

 

Sanatçılar arasında çok farklı bir isim Müslüm Gürses. O bu hayatta baba olmadan baba lakabını alan, milyonların sevgi seline boğduğu, bu hayatta acıklı hikayesine rağmen hep gülen, kötü insanlara karşı bile iyilikle karşılık veren bir sanatçı. 3 Mart 2013 tarihinde aramızdan ayrılan usta sanatçı Müslüm Gürses gerçek soyadıyla Akbaş’ın filmi Müslüm 26 Ekim 2018 tarihinde vizyona girdi. 3 haftadır vizyonda olan bu hayat hikayesini 3 milyon 841 bin kişi şu ana kadar izledi. Hayat ona belki acımasız davrandı ama hak ettiği yeri gönüllerde fazlasıyla aldı Müslüm Baba.

Filmin yönetmen koltuğunda Can Ulkay ve Ketche birlikte oturuyor. 1953 yılında Şanlıurfa’da doğan Müslüm Akbaş’ın çocukluğu hep korkuyla geçiyor. Babası annesini sürekli dövüyor bu korkuların eşiğinde 15 yaşında Halk evi ile tanışıyor Müslüm Akbaş. Sonrasında ilk hocası Limoncu Ali sayesinde müzikle tanışıyor ve şöhretin ilk basamaklarını çıkıyor. Yarışmada kazandığı birincilik sonrası havalara uçması gereken Müslüm, ne yazık ki hapisten yeni çıkan babasının annesi ve kız kardeşi Ezo’yu öldürmesiyle hayatının şokunu yaşıyor. Sonrası pavyonlarda şarkıcılığa başlamak oluyor. Erkek kardeşi Ahmet’i yatılı okula Konya’ya gönderiyor ve tatilde kardeşi ona Yunus Emre’nin kitabını hediye ediyor. Burası filmde önemli bir ayrıntı. Çünkü bu kitap ve Yunus Emre öğretisi ona sakinlik, dinginlik ve kötüye iyilik yapmayı öğretiyor. Geçirdiği kaza sonrası öldü diye morga kaldırılıyor, sonra farkediliyor ve hayata tutunuyor. İşte bu noktada kafasına plaka yerleştirilen Müslüm’ün yardımına yine Yunus Emre koşuyor. Senin sesin ne zaman susarsan o zaman kesilir sözüyle tekrar müziğe sarılıyor.

Film tam anlamıyla Müslüm babanın hayatı. Çarpıtılmadan neyse o yansıtılmış. Müslüm Gürses’in acı dolu hikayesi atlanılmadan anlatılmış. Oyuncu seçimleri doğru yapılmış. Timuçin Esen bu rol için biçilmiş kaftan öyle ki oyuncu 1 sene önce İngiltere’de eğitim almış bu film için.  Muhterem Nur ile yaşadıkları büyük aşk ve birbirlerine tutunarak hayatta kalma mücadeleleri seyirciyi gözyaşlarına boğuyor. Senaryo, kurgu, müzikler çok iyi. Timuçin Esen eserleri fevkalade seslendirmiş. Zaten kendisinin seslendirmesi onu ve bu filmi güzel kılmış. Yüreği bu kadar temiz bir insanın baba olamadan bu kadar sahiplenici baba rolünü üstlenmesi muazzam. Gülhane konserinde kendisini bıçaklayan aşırı hayranına bile kızmıyor ve affediyor. Aynı zamanda Ayla filmi yapımcısı olan Mustafa Uslu’yu ne kadar tebrik etsek az sinema severler olarak. Müslüm babayı filmin son 2 sahnesinde görmek mutlu ediyor filme gidenleri.

Olumsuz eleştiriler olarak baş ağrılarını ve derin üzüntülerini alkol ile atmaya çalışan Müslüm filminde kadına şiddeti de alkole sığdıran birkaç sahne var. Telif hakları nedeniyle Müslüm Gürses’in kendi seslendirdiği şarkılara yer verilmemiş. Sinema severler yine de dinlemek istiyor. 2000’li yıllar az anlatılmış. 2006 Harbiye konseri ile film bitiyor bu güzel fakat genç jenerasyon ile kaynaştığı 2000’li yıllardan yine de az bahsedilmiş filmde. Bakalım Müslüm filmi Türk sinema tarihinde en çok izlenen 10 film arasına girebilecek mi? Şimdiden gönüllere girdi bir kez daha Müslüm Baba.

Müslüm Filminin Eleştirisi
5 (100%) 3 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment