15. yüzyılın başlarında Floransa’da yaşayan ünlü bankacı hanedanı Medicilerin anlatıldığı tarihi dizi Medici: Masters of Florence, ilk bölümüyle aynı gün gösterilmiş olan ikinci bölümüyle de seyredenleri pişman etmeyecek nitelikte bir iş çıkarmış durumda.

 

      Dizinin bu ikinci bölümünde bir yandan savaşın tüccar aile Mediciler tarafından istenmese de aristokrat aile Albizi’ye karşı koyamayıp başlaması ve büyük kayıplarla devam etmesi bir yandan da Rönesans Dönemi’nin ilk önemli mimari ürünlerinden biri olan Floransa Katedrali (Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinir)’nin kubbesinin inşasına başlaması anlatılır. Fakat bunu anlatırken dizi ne yazık ki bazı hatalara yer vermiştir. Dizide kubbenin inşası 1420 – 1436 yılları arasında sürmüş olsa da inşaya sanki Giovanni de Medici’nin ölüm yılı olan 1429’da Cosimo’nun isteğiyle başlanmış gibi bir senaryo oluşturulmuştur. Aynı zamanda bu inşaya savaş zamanı başlamanın Cosimo’nun dahiyane fikri gibi gösterilmiştir. Böylece savaş zamanı işsizlikten yakınan halkın yüzü gülecek, Floransa’da ekonomisi biraz olsun canlanacaktır. Oysaki gerçek biraz daha farklı cereyan etmiştir: Floransa’nın diğer zengin aileleri ile birlikte büyük bir bağış toplanmış ve bu inşadan sorumlu bir enstitü denetiminde bu yardım fonu işletilmiştir. Üstelik de deli/dahi Filippo Brunelleschi, Giovanni de Medici zamanından beri onlar için çalışmış bir sanatçıdır. Tabii dizinin daha ilgi çekici olması için tarihi gerçeklerde bu şekilde bir değişiklik anlaşılabilir ama diziyi izleyenlerin bunları bilmesinde de yarar görüyorum.

 

Medici: Masters of Florence

Medici: Masters of Florence

 

                Bu tarz saptırmalar dışında dizinin yine de başarılı bir yapım olduğunu düşünmemek elde değil. Hem akıcı ve sürükleyici senaryosu hem Rönesans Dönemi’nin başlangıç zamanında neler olduğunu görmek (Kubbenin yapımının başlangıç tarihi yanlış verilse de onun yapımına Cosimo zamanında da devam edildiği  ve onun zamanında bitirildiği bir gerçektir sonuçta) açısından insan izlerken vaktini boşa harcadığını hissetmemekte.

 

                Salt yükselen ve güçlenen tüccar sınıfının aristokrasi karşısındaki tavırları, iki taraf arasındaki çatışmalar için bile izlenebilecek bir dizi. Bu sırada dizide bulunmaya çalışılan Giovanni’nin katilini ve bu sebeple dizinin var olan polisiye tarafı ve gelişmeleri heyecanla beklemek de güzel. Dizinin belgesel titizliğiyle tüm detayları tarihteki gerçeğiyle birebir aynı yansıtmamasının bir avantajı da yapımda birtakım bilinmeyenlerin bulunması ve bu sebeple bir sonraki bölümü merakla beklemek sayılabilir kanaatimce.

                Bazı tarihi gerçekler saptırılmış olsa da seyircisine tarihin sosuna bandırılmış sürükleyici bir hikaye sunan Medici: Masters of Florence, ikinci bölümüyle de seyredilmesi önerilecek bir sonuç çıkarmış durumda denilebilir.

Yazıyı Oylayın
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

0 Comments

Leave a Comment