Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Seo

Kredi Kartı Kullanma Alışkanlığı

Ana Sayfa » Genel » Kredi Kartı Kullanma Alışkanlığı
Kredi Kartı Kullanma Alışkanlığı

Kredi Kartı Kullanma Alışkanlığımız Ve Bu Alışkanlığın Verdiği Zararlar

Ülkemizde yaygın olarak 90’lı yılların yarısından itibaren kullanılmaya başlanan kredi kartları hayatı kolaylaştıran finansal ürünlerden birisidir. 2016 yılı verilerine göre Türkiye’de 182 milyon kredi kartı vardır. Bu rakam da gösteriyor ki her vatandaşın ikiden fazla kredi kartı vardır. Kimimizin 3 kimimizin 5 kredi kartı var ve bunun sağlıklı bir durum olmadığını sosyal uzmanlar sürekli söylemektedirler. Kredi kartları artık sosyal bir gerçekliktir. Peki, kredi kartlarını nasıl kullanmalıyız? İşte bu sorunun cevabını ve daha fazlasını yazımın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanım Alışkanlığı

Ülke olarak bir anda kredi kartı ile tanışmış olmamızın sıkıntılarını yıllarca toplum olarak çektiğimizi söylemek sanırız yanlış olmaz. Bundan 7-8 yıl öncesine kadar hemen hemen her köşede ve hiçbir evrak gerektirmeden başvurulan ve onaylanan kredi kartlarını hepimiz hatırlarız. Bilinçsiz şekilde alınan ve hesapsız kullanılan kredi kartları birçok vatandaşın hayatını alt üst eder noktaya gelmiştir.

Kredi kartı esas itibari ile size ait olmayan bir parayı harcamak için kullanılan bir araçtır. Prensip olarak bankadan kredi çekmekten hiçbir farkı yoktur. Ama bankadan çekilen bireysel kredilerden en büyük farkı, kredi kartı faizlerinin çok daha yüksek olmasıdır. Günümüzde her bankanın müşterisine sunduğu değişik kart tipleri vardır. Önemli olan sahip olunan kredi kartının bilinçli ve hesaplı bir şekilde kullanılmasıdır. Bu bilinç içinde kullanılan kredi kartları elbette kişinin hayatını kolaylaştıran ve birçok ürünün taksit yoluyla satın almasını yarayan önemli birer yardımcı araçtır.

Bilinçsiz Kullanılan Kartların Yol Açtığı Sorunlar

Yukarıda da belirtildiği gibi kişiye ait olmayan paranın kullanılmasını sağlayan birer araç olan kredi kartları sosyal bir hadisedir. Hesap edilmeden kullanılan kartlar çok ciddi sosyal sorunlara neden olmaktadır. Kişinin gelirinden çok daha fazlasını harcatma özelliği olan bu kartlar artık birer toplumsal sorun haline gelmiştir. Her ne kadar kredi kartı edinmek eskisi kadar kolay olmasa da ve kanunda yapılan düzenlemeler sayesinde limit ve harcamalara sınır getirilmiş olsa da yine de yarattığı sorunlar halen devam etmektedir.

Kredi kartı kullanmak bir kültür ve bir bilinç meselesidir. Bir anda hayatımıza giren ve kapitalist sistemin en önemli ürünlerinden olan kredi kartları, avantajlarının yanında dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Yüksek faize sahip olmaları halen bir sorundur. Bankacılık kanununda yapılan düzenlemeler nispeten hafifleme getirmiş olsa da, yine de kredi kartlarına dünya standartlarının üzerinde bir faiz halen ülkemiz bankaları tarafından uygulanmaktadır.

Bireysel olarak kredi kartı kullanma alışkanlığını yavaş yavaş yerine oturtma eğiliminde olduğumuz 2015 verileri göze alındığında ortaya çıkmaktadır. Ama halen sorunlar devam etmekte, cebimizde olan kartın cazibesine kapılıp hesapsız alışveriş yapma alışkanlığımızı daha fazla törpülemek gerektiği sosyal uzmanlar ve hatta banka uzmanları tarafından da sık sık dile getirilmektedir. Birey olarak bizler kredi kartlarımızı daha bilinçli kullanmayı öğrenirken, bankaların da kendilerini gözden geçirip, yüksek faiz uygulayarak vatandaşın sırtından ve paradan para kazanma hırslarından vazgeçmeleri gerekmektedir. En azından biraz daha yumuşamaya gitmeleri vatandaş açısından bir rahatlama ve bankalara daha güvenle bakmalarını sağlayacaktır.

Kredi Kartı Kullanma Alışkanlığı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ballı Soprano15 Nisan 2017

Ne zaman bankaya gitseniz elinize bir kredi kartı tutuşturmaya çalışıyorlar. Aidatı da yok, yeter ki alın diyerek ısrar edip deli ediyorlar…

WebCenneti15 Nisan 2017

Bu zamana kadar hiç bulaşmadığım bir durum. Bana mantıklı gelmiyor ama insan bazen mecbur kalıyor. Kendinizi çok fazla kaptırmadıktan sonra ve kontrollü kullandıktan sonra sıkıntı olmaz.

seydi altındağlı19 Nisan 2017

şahsen aylık maaşı kredi kartına yatırıp, kredi kartı ile bir ay idare edenlerdenim, bir ay artıya geçsem bırakacağım kredi kartını

Fatih Aydın20 Nisan 2017

Bende sürekli olarak kredi kartına abanıyorum.Kredi kartları artık hayatımızda yerini aldı ve çıkmayı da düşünmüyorlar.Bu güzel yazı için çok teşekkür ediyorum.

Yiğit Çınar22 Nisan 2017

Tesekkurlerr

İsmail Can Memiş23 Nisan 2017

Paraya tutuştuğumuzda , ne zaman paramız olmadığında anında kredi kartı kullanıyoruz. Aslında israf yapmayıp paramızı biriktirerek kredi kartını çok acil durumlarda kullansak böyle sıkıntılar ortaya çıkmayacak.

Orakci Blog24 Nisan 2017

Kredi kartı kadar güzel aynı zamanda bunun kadar kötü bişey yoktur hocam. Korkulu rüya yani hele ki öğrenciysen gece rüyalarına girer o derece.

kilic02 Mayıs 2017

Ah şu kredi kartları, harcarken ödeyeceğimiz zamanı hesap etmiyoruz ve hep bu yüzden kaybediyoruz.

Odiji03 Mayıs 2017

Üniversite zamanında bilinçsizce kullandığımız kredi kartları ileride başımıza çok dert açtı, kullanmayın arkadaşlar

OrhanDoğan24 Ocak 2018

Ne yaparsak yapalım günümüzde kredi kartı kullanmak zorundayız. Önemli olan güvenliği elden bırakmamak.

 • Son Yorumlar

 • blog sözlük
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Yıllar Geçsede Tekrar İzlenecek Yabancı Diziler #Seri: 2 Stendhal Sendromu Nedir? Büyükada’da Kışın Ne Yapılır? Hello world! Büyükada’da Yapılacak 10 Şey Aftermath 1. Sezon 1. Bölüm

  FACEBOOK SAYFAM

  Hoşgeldiniz

  Ahmet Cem AKTAŞ - Tüm Hakları Saklıdır