Pişmanlık hiç kimsenin yaşamak istemeyeceği bir duygudur. Sonrasında insan hayatı boyunca ahlar ve vahlarla yaşar çünkü. İnsanın içini bir kurt gibi sömürür.

Pişmanlık, hayatın her alanında karşımıza çıkar. Üniversitede istediğimiz bölümü kazanamayız bir türlü mesela, ya da aşık olduğumuz insanı kendi elimizle kaybederiz. İstediğimiz seyahate bir türlü çıkamayız mesela. Olmak istediğimiz yerde olamayız. Hep hayaller kurarız ama bir türlü gerçekleştiremeyiz. Ve hayallerimiz ne kadar yüksekse, hayal kırıklıklarımızda o kadar acı olur. Çünkü yüksekten çakılmak insanın canını daha fazla acıtır.

Bazen bir kelimedir pişmanlığımız. Bazen sadece bir bakıştır. Bazen bir arkamıza dönüp bakmayışımızdır en büyük pişmanlığımız. Bazen o ilk adımı atamayışımız. Korkularımızdır bazen. Ve bir daha geriye dönmeyişimizdir.

Her insanın ufak tefek de olsa bir pişmanlığı vardır. Hiç bir pişmanlığım yok diyen insan yalan söylüyordur. Bu dünyada yaşamış her insanın bir pişmanlığı vardır. Pişmanlıklar insan hayatının bir parçasıdır çünkü. Yalnız pişmanlıkların verdiği acıları azaltmamız bizim elimizdedir. Eğer elimizden gelen her şeyi yapmışsak, kendi vicdanımızı bir nebze olsun rahatlatabiliriz. Kendi kendimize ben elimden geleni yaptım ama olmadı der işin içinden çıkarız. Ama elimizden gelen her şeyi yapmazsak o pişmanlık hayat boyu yakamızı bırakmaz.

Yaptığımız hatalardan ders almak da çok önemli bir erdemdir. Bunu herkes başaramaz. Hatalar pişmanlıkları doğurur. Pişmanlıklar insana acı çektirir. Eğer hatalarımızdan ders çıkarıp, o hataları bir daha yapmazsak pişmanlıklarımız da o kadar az olur. Ve o kadar az acıya katlanırız.

Yaşlı insanların pişmanlıkları doğal olarak daha fazladır. Çünkü yaşlı insanlar daha fazla yaşamış ve daha fazla hata yapmışlardır. Önemli olan şey şudur: Yaşlanıp, kendi köşemize çekildiğimizde, maziye dalıp gidince, içimize saplanan acıların az olmasıdır. Ne kadar çok pişmanlığımız varsa o kadar çok acı saplanır içimize. Ve o yaşta o acılara katlanmak hiç de kolay değildir.

Yapacağımız şey şu. Bir idealimiz varsa o idealimiz için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bütün imkanları sonuna kadar zorlayacağız. Karşımızda konuşan insanların laflarını bitirmelerini bekleyeceğiz. Kestiğimiz her laf inanın bir pişmanlıktır. Eğer bunları yaparsanız inanın pişmanlıklarının az olur. Ve acılarınız da.

Hayata Geç Kalmak
5 (100%) 4 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment