Türkçedeki karşılığı ızgara ya da kafes olan grid TDK sözlüğündeki karşılığı ise dijital mazgaldır. Yani bu tablo olarak da düşünülebilir. Nesnel tasarım ögeli bir editörde içerisinde tanımlanmış belirli aralıklarla gözüken ve görsel nesnelerin yerleştirilmesi işinde kolaylık sağlayan çizgiler bütünüdür. Tasarım jargonunda görsel algıyı artırıma yönelik son yıllarda karşımıza çıkmaktadır. Peki, Grid Tekniği Nedir konusunu detaylandırırsak;

 

            Grid tekniği nesnel tasarım ögeli bir alanda veya bir web sayfasında farklı içerikler keskin hatla birbirinden ayrılırlar. Basit olarak bir sitede sidebar var ise bu sayfa iki sütunlu bir yapıda demektir ve iki alan aralarında belirli mesafe ile birbirinden ayrılmıştır ve bu iki alanın kendine özgü boyutları vardır.

 

            Genelde grid tekniği bir sayfanın yerleşimini belirli alanlara ayırarak tasarlanır. Bu alanlar 12 veya 16 parçaya ayrılabiliyorlar. Bu eşit alanların her biri ya da birkaçının birleşimi sayfadaki ya da nesnel tasarım ögeli editörde belirlenmiş alanlarda, nesne ya da nesnelerin adreslerini temsil eder. Örnek olarak bir sitenin üst kısmında bulunun menü alanı ve bunların içindeki nesnelerin oluşturduğu kısımlar grid tekniği ile tasarlanır ve yapılır.

 

            Gelişen farklı site ara yüzlerinde göze hitabı arttırmak grid tekniğinin doğuş amaçlarından sadece bir tanesidir. Bu yöntemle sayfanın belirli bir düzene sahip olması ve kullanıcılar tarafından rahat bulunması ve kullanıcı dostu ara yüzler ortaya çıkmasına olanak sağlanmıştır. Başka bir önemli nedeni de bir zamanlar popüler hale gelen responsive tasarım yönteminin, grid tekniği kullanılarak oluşturulan sayfalarda rahat uygulanmasıdır.

 

             Son zamanlarda kullanımı daha da yaygınlaşan grid tekniği, günümüzde çoğu web sitenin tasarımında kullanılmaktadır. Sitelerin masaüstü, mobil, wap sürümlerine uygun grid tasarımlarını da html kodlarının arasına eklemeleri uzun sürmedi. Bu gelimeler ile beraber çoğu platformlarda kullanıcı dostu, göz yormayan, kullanışlı ara yüzler ile kullanıcıları karşılayan web sitelerini görmek mümkün hale geldi.

Grid Tekniği
5 (100%) 1 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment