Tamam Çok Kazanıyor Ama Sizce Bu Google Ne Kadar Elektrik Faturası Ödüyordur?

Yaşantımızın en önemli parçalarından biri olan internet denilince akla ilk gelen sistemlerden biri de google sistemidir. Birçok özelliklerinin bulunduğu google firmasının bazı nitelikleri sayesinde günümüz dünyasının en önemli firmalarından biri haline geldiği bilinmektedir. Peki dev firmalardan olan google firmasının ne kadar elektrik faturası ödediğini hiç merak ettiğiniz mi, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere ve merak edenlere detaylı bir şekilde hemen sunalım.

İşte Dünyanın En Fazla Enerji Harcayan Firmalarından Biri Olan Google Firmasının Harcadığı Elektrik Ve Ödediği Elektrik Fatura Tutarı

 • Google firmasının harcadığı elektrik tüketim miktarı 200 bin evin devamlı olarak harcadığı enerji ile eşit seviyede: Yapılan bazı araştırmalar sonucunda google firmasının harcadığı elektrik miktarının 200 bin evde sürekli olarak kullanılan elektrik miktarı ile eşit olduğu tespit edilmiştir. Bu durum da google firmasının sadece elektrik tüketim potansiyelinin orta büyüklükteki bir kentin elektrik tüketimi ile doğrudan eşitlenebildiğini göstermektedir.

Rakamlara Göre İse;

 • Dünya üzerinde yer alan tüm veri merkezlerinde ise toplamda tam 260 milyon watt elektrik enerjisi tüketilmektedir. Nükleer santralin üretilebildiği enerjinin yaklaşık olarak %2,5’luk oranına denk gelmektedir. Bu da google firmasının dev bir nükleler enerji santralinin yaklaşık olarak 4’te 3 kadar elektrik tüketim potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
 • Google veri merkezleri dünyada üretilen enerjinin yaklaşık olarak %1,5 civarını tüketmektedir.
 • Google arama motoruna hergün 1 milyar civarında arama gerçekleştirilmektedir. Bu da yalnızca 12 milyon wattlık büyük bir elektrik enerjisinin google aramalarında harcandığını göstermektedir.
 • Bununla birlikte gmail, google photos, youtube gibi önemli servis kullanıcılarının her birinin aylık olarak 180 kWh civarında enerji tükettiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.

Makalemde de görüldüğü üzere dünyanın dev firmalarından olan google firmasının harcadığı ve ödediği elektrik faturası oldukça dev kapsamlıdır.

Bu Konuda Bilinmeyenler Nelerdir?

 • Google firmasının elektrik harcaması ve fatura ödemesi hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu konuda pek bilinmeyen bir ayrıntı hakkında bilgiler sunalım. Google firmasının harcadığı elektrik faturalarının bir bölümü ise internet kullanıcıları tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu durumdan birçok internet kullanıcıları habersizdir. Kullanıcılar gün içerisinde internet teknolojisinden faydalandığı kadarının bir kısmını farkında olmadan google firmasının elektrik faturasına yansıtmaktadır.

Google Günümüzün En Önemli Bilişim Firmalarından;

Google firmasının günümüzün en önemli bilişim firmalarından olduğunu sanırım belirtmemize dahi gerek bulunmamaktadır. Yıllık dev kazanç cirosu ile dünya devlerinin arasında yer alan google firmasının aynı zamanda günümüzün en fazla beğeni toplayan bilişim firmalarındandır. Kuruluşundan günümüze kadar çok sayıda ödüller alan firma aynı zamanda dünyanın birçok bölgelerinde kurduğu veri tabanları sayesinde de başarılarına başarı katmıştır. Makalemde günümüzün en fazla kazanç sağlayan firmalarından olan google firmasının ne kadar elektrik tükettiği ve tükettiği elektrik faturası hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra makalemi burada tamamlıyorum 🙂

Google Ne Kadar Elektrik Faturası Ödüyordur?
5 (100%) 2 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

20 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Kerim Tuncer 10 Nisan 2017 at 16:19

Google sadece bir arama motoru değil dev bir teknoloji şirketi. Örneğin ses komutlarıyla çalışan insansız otomobil projesi. Bu nedenle sadece belli bir şey üzerine olmadıklarını belirtmek isterim. Elektrik mevzusuna gelecek olursak tasarruf konusunda da çalışmaları vardır mutlaka.

Avatar for Ahmet Cem
Umut Can Turgay 10 Nisan 2017 at 17:44

Anlamadığım ben bu mesajı yazarken nasıl bunun parasını ödediğim 🙂 helal etmekten başka carem yok hehe

Avatar for Ahmet Cem
eneskamis 11 Nisan 2017 at 13:49

Yani aslında arama motoru deyip geçmemiz gerekiyormuş, adamlar yapıyor kafasını çalıştırıyor, milyonlarca dolar da fatura ödüyor 🙂

Avatar for Ahmet Cem
ishana 13 Nisan 2017 at 18:05

bu tür firmalar tasarruf anlamında da gerekli projeleri üretiyorlar. en son bir video haberde AMD firmasının çevreye verdiği zararı en aza indirmek için çevre dostu projelerini izlemiştim. bu konuda Googşle en az elektrik parası ödemek için kendi elektriğini üretme konusunda projeler geliştirmektedir diye düşünüyorum

Avatar for Ahmet Cem
İsmail Can Memiş 14 Nisan 2017 at 22:42

Google’in birçok sunucusu olmasıyla beraber datacenter fiyatlarını da katarsak makaleniz ile tam orantılı olur.

Avatar for Ahmet Cem
Deniz 15 Nisan 2017 at 00:10

iyi ödüyorlarmış 😀 ama onunda bilmem kaç katı kazanıyorlar tabi. çok büyük şirket.

Avatar for Ahmet Cem
isacotur 16 Nisan 2017 at 22:27

google kadar enerji harcayan bir şey daha var o da youtube olsa gerek 😀

Avatar for Ahmet Cem
derya 21 Nisan 2017 at 01:32

Anladığım kadarıyla Google demek bir küçük ülke demek galiba. Bu bilgi çok ilginç geldi bana.

Avatar for Ahmet Cem
Meltem Ahmet 21 Nisan 2017 at 23:29

Bu sadece bi ofis mi yoksa tüm dünya ofisleri mi acaba? Maşallah 🙂

  Avatar for Ahmet Cem
  Ahmet Cem 21 Nisan 2017 at 23:56

  tüm dünya ofisleri 🙂

Avatar for Ahmet Cem
Bir Öğrenci 22 Nisan 2017 at 09:09

Kısacası çok ödüyordur çok.

Avatar for Ahmet Cem
Yiğit Çınar 22 Nisan 2017 at 10:01

çok güzel bir makale teşekkürler.

Avatar for Ahmet Cem
Fırat 23 Nisan 2017 at 13:32

İlginç Ve Değişik Bir Yazı Olmuş Daha Çok Bu İçeriklerde Yazılar Yazabilirsiniz.

Avatar for Ahmet Cem
Mehmet Ali 23 Nisan 2017 at 17:37

Bizim evin elektriğini de Google veri merkezinden çekeyim, adamlara fazla yük olmaz 🙂

Avatar for Ahmet Cem
Kadir Emre Parlak 24 Nisan 2017 at 21:48

Google’ı biz aramamotoru olarak bilsekte bünyesinde barındırdığı bir çok şirket ile birlikte dev bir teknoloji holdingidir. Hatta geçen sene bu holding Alphabet olarak açıklanmıştı yani google ve diğer google şirketleri tek bir çatı altında toplanmıştı. Asıl demek istediğime gelirsem dev bir teknoloji şirketinin hatta bu konuda başı çektiğini de rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kadar elektrik harcaması gayet doğal. Meraklı bakışlarla geldim mutlu ayrılıyorum thx.

Avatar for Ahmet Cem
Bilen Cevaplasın 2 Mayıs 2017 at 13:42

Vay be bu kadar ödediğini kim düşünür ki

Avatar for Ahmet Cem
emir balın 3 Mayıs 2017 at 19:35

Başlığı görünce merak edip okumaya başladım fakat gerçekten büyük bir enerji tüketimi yaıpyorlarmış 😀

Avatar for Ahmet Cem
Hüseyin Demirayak 7 Mayıs 2017 at 11:06

Google böyle devasa elektrik enerjisi tüketiyorsa yaptığı büyük eylerin sonucudur bu

Avatar for Ahmet Cem
sagliksokagi 15 Mayıs 2017 at 12:55

google 200bin ev elektriği oduyosa yine iyi ben cok daha fazlasını dusunuyodum. gecesi yok gunduzu yok hafta sonu yok 24 saatonline olmak zorunda. ayrıca dunyaya hitap eidyo milyonlarca kullanıcı. okadar olucak

Avatar for Ahmet Cem
Mehmet 8 Ekim 2017 at 18:59

Büyük bir ilçe kadar elektrik tüketmesi çok ilginç. Acaba ne kadar bir büyüklüğe sahiptir fiziksel olarak büyüklüğü

Leave a Comment