Designated Survivor 1. Sezon 1. Bölüm (Dizi Başlangıç) Analizi

Sanırım ilk defa bu tarzda bir diziyi yazıya döküyorum. Gerçi şimdiye kadar bu gibi pek dizi izlememiş olmam da bunda etkilidir herhalde. Hem dram türünü pek sevmiyor olmam hem de siyasete karşı her zaman bi antipatim olması, bu gibi dizileri de benden uzak tutmaya yetmiştir…

Ama nedense Designated Survivor dizisiyle birlikte bu önyargılarımı aşmayı başardım ve ilk bölümü az önce bitirmiş bulunmaktayım. İlk bölümün analizine geçmeden önce dizideki karakterlere değinmek gerekirse, aslında neredeyse hiç birini tanımıyorum desem yeridir. Şöyle ki, başrolümüzün danışmanlığını yapan arkadaşı tanır gibiyim sadece ama o da yani biraz garip kaçacaktır diye pek üstüne gitmemeyi düşünüyorum şu an için. Kısaca bu kişilere değinmek gerekirse de; David Guggenheim’in yaratıcısı olduğu dizinin başrollerini Kiefer Sutherland ve Natascha Mcelhone paylaşıyor. Dizi tamamen ABD üzerinde geçerken, beyaz saray içerisinde yaşanacak bayağı bir konuyu da ilerleyen bölümlerde bizlerle paylaşacaklarmış gibi durmakta…

 

designated survivor

designated survivor

 

Dizinin Konusu ve İlk Bölüm Detayı

ABD başkanının ulusa seslenişi sırasında, oldukça büyük bir patlama gerçekleşir ve bu patlamayla birlikte kongre üyelerinin bir çoğu hayatını kaybeder. Hayatını kaybeden bu isimler arasında ise oldukça önemli kişiler mevcuttur. Bu durumdan hemen sonra, acil toplantılar gerçekleşir ve ABD başkanlığına geçici olarak başka bir isim yani başrolümüz atanır!

Ancak ABD başkanlığına bir anda atanan ismin Tom Kirkman olması ve kendisinin devletin alt kademelerinden geliyor olması yetkililer arasında anlaşmazlıklara yol açar ve kendi aralarında başkanın başka bir isim olması gerektiği konuşulmaya başlanır. Bu dedikoduların başını da askeriyenin başındaki generaller oluşturmaktadır. Böyle bir terör saldırısı sonrası, ABD başkanlığı koltuğunda herhangi bir sivilin oturması yerine askeriyeden üst düzey bir yöneticinin ya da askerin o koltuğa oturması gerektiği savunulur ancak Tom Kirkman ilk başta ne yapacağını şaşırsa da bu gelişmeler karşısında ailesinin de desteğini alarak yönetime geçer ve gerekli adımları atmaya başlar. Dizide hem Tom Kirkman karakterinin ABD başkanlığı ve gelecekteki terör olaylarına karşı tutumu ele alınırken hem de yine aynı kişinin kişisel çatışmaları nasıl idare edeceği gösterilmektedir.

Oldukça iyi bir aile babası olan Tom, kızı ve oğlunun da güvenini hissederek; ilk adımı atar ve İran’la ilk teması kurar. Generallerin İran gemilerini vurup savaş başlatma sözlerini duymazdan gelen Tom, İran elçisiyle görüşür ve durum hakkında detaylı görüş bildirir. Bu olaylarla hiçbir şekilde ilgilerinin olmadığını açıklayan İran elçisi, konu hakkında devleti de bildireceğini ve ABD başkanına dönüş yapacağını bildirerek salonu terk eder. Bu gelişmeler yaşanırken, aynı zamanda patlamayı yapan terör örgütü için hala üstlenen birileri çıkmamış ve soru işaretleri de fazlasıyla artmaktadır.

Bölüm sonunda kameralar karşısına geçen Tom Kirkman, ABD başkanı sıfatıyla ulusa seslenmeye başlar ve bölüm bu şekilde son bulur. Gerçekten heyecan verici bir dizi olup, Tom Kirkman karakteriyle Kiefer Sutherland’a hayran kaldığımı da ayrıca belirtmek isterim.

Darısı diğer bölümlere artık!

Yazıyı Oylayın
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment