Çizgi Roman denince aklımızda birçok inanılmaz şeyler canlandığı bu mükemmel ütopik evren süper iyi ve kötü kahramanlarının bolca olduğu ve bunlara   aşık olan herkesin gönlünde onun güçlerine sahip olmak istediği bir karakter vardır. Bunda aynı düşünce içindeyiz. Bu evren o kadar kapsamlı ki sonsuz demek tam yerinde olur. Kimimiz iyinin yanında olmak istedi kimimiz kötünün . Seçim sizin özgür iradenize kalmış tabi.

Çizgi Roman ilk oluşumundaki zamanla şuandaki bulunduğumuz  zamana kadar mükemmel bir gelişim göstermiş ve hala da göstermektedir. Bu büyük evrende kimi zaman bizi hüzünlendiren kimi zaman da bizi oldukça mutlu eden olaylara denk gelmişliğimiz vardır elbet. Çizgi dünyasında olan çizgi dünyasında kalır. Bunu dile getirmemin en önemli nedeni onların hayal ürünü olduklarından dolayıdır. Kimi zaman benim aklıma bu süper güçlü insanların daha teknolojinin gelişmedi zamanlarda doğması ve doğdukları zamana göre çok çok ileri seviyede mükemmel güçlere o güçlerin şuan ki günümüz teknolojisinin bile ulaşamadığını düşünürsek bu karakterler hayal gücünün oldukça üstünde olduğunun göstergesi niteliğindedir. Tabi bunlar da onları daha cazip hale getirmiş oluyor.

Çizgi Romanlar ne kadar zararsız olsa da birçok çocuk ve  kendini kaptıran süper hayranlarının yaşamlarının sonu olmasına neden olmuştur. Hepimiz duymuşuzdur. Kendini SUPERMAN zanneden çocuğun evin balkonundan atlayıp uçmaya çalışırken canından olduğunu duymuştunuz ve bunlar gibi üzücü benzer haberler de vardır. Bunları unutmak olmaz ama bu evren gerçek hayatta hem iyi şeylerin yapılmasında hem de kötü şeylerin başımıza gelmesine meydan olmuştur. Bildiğimiz en ünlü süper karakterler en bilindik DC ve MARVEL evrenlerinde olduğunu hepimiz biliriz . Bu evrenlerin bazen yani fazlasıyla hayal kırıklıklarına uğrattıkları zamanlar oldu.

Çizgi Romandan uyarma karakterlerden bazılarının beklentilerin üstünde gösterilip ama aşağılarda karşılanması bunlara en büyük örnektir. Bu iki büyük şirketin birbirlerinden kopyaladıkları birden fazla karakterleri biliyoruz . Siz hangi şirketi daha çok seviyorsunuz bilmem ama ne yazık ki çizgi roman evrenin para kazanma üzerine kurulu olduğu gerçeğini değiştirmez. Ben para kazanmasınlar demiyorum ama  bu dünyaya harcanılan emeklerin fazlasını almak sizce de adil mi ? Markalaşmış kahramanların sadece para kanılmak amaçlı devam ettiğini göz ününde alabiliriz. Neden sevdiğimiz karakterlerin replikalarına milyon dolarlar harcayarak  sahip olduğumuz  ve bu alanda sadece sınırlı sayıda oluşan ürünlerin daha çok kazandırması beni üzüyor. Evet büyük bir emek var ama bu büyük emek daha fazla bir bedel ile onlara geri dönmektedir.

Çizgi Roman Evreni
5 (100%) 1 Oy
Avatar for Ahmet Cem

1 Comment

Avatar for Ahmet Cem
ibrahim gezmiş 13 Mayıs 2017 at 11:17

Çok faydalı bir yazı olmuş. Çizgi roman çok başka bir hobidir okuması da çizmesi de.

Leave a Comment