Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere bulut bilişim hakkında bilgi vereceğim ama ilk önce Binali Bey’in bulut bilişim hakkında düşündüklerini izlemesini tavsiye ederim.

 

 

Evet arakadaşlar. Bulut bilişim bu değildir. Şimdi makaleme başlayabilirim 😀

 

Bulut Bilişim

 

Bilişim teknolojileri gün geçtikçe gelişmeler göstermektedir, bilişim teknolojileri üzerine eğitimler verilir ve teknolojinin sağladığı kolaylıklardan her alanda faydalanmak gerekir. Bunlar için eğitim gerekmektedir, verilen eğitimle bilişim, muhasebe, bilgisayar, mühendislik alanlarında kullanılır. Yakın geçmişte kullanılan bellek kartlar, kablosuz ya da kablolu bağlantı cihazları şuan daha gelişmiş halde bulunmaktadır. Geçmişte kapasitesi daha az olan ve daha yavaş çalışan bilgisayarlar bulunmaktaydı, şuan bile bilgisayarımızın depolama alanları sınırlıdır. Teknolojinin gelişmesi ile telefonlarımız, bilgisayarlarımız gelebileceği son depolama alanı MB, GB gibi büyüklüklerle sınırlı olacaktır. Bu hafıza depolama alanları artırılabilir hafızalarla desteklenebilir. Fakat bazı zamanlarda bile bu hafızalar bize yetmeyebilir, fotoğraflarımızı videolarımızı, müziklerimizi, dosyalarımızı kaydetmek için daha fazla hafızaya ve belleğe ihtiyaç duyabiliriz. Bazen internet üzerinden yaptığımız işlemleri de kaydetmek isteyebilir. Hatta yaptığımız her işlem bilgisayarımıza ya da telefonumuza kendiliğinden kayıt edilmektedir. Ekran görüntüsü yöntemiyle ya da doküman olarak belgeler elektronik cihazlara kayıt edilir. Bilgisayarlarda genellikle depolama işlevini hard diskler yapar. Bilgisayarımızdaki bütün bilgiler hard disklere kayıt edilir. Hart disklerdeki bilgiler bazı durumlarda bilgisayarımıza format atsak bile silinmezler.

 

Bulut Bilişim

Bulut Bilişim

 

Bilgisayarımızdan bir bilgiyi silsek bile o bilgi ya da fotoğraf tamamen silinmez. Bilgiyi yok etmek için bilgisayarımızın hard diskini imha etmek gerekir. Fakat internet üzerinden bir işlem yaptıysak bu bilgiyi silmek için hard diski imha etmek bile yeterli olmayacaktır. İnternet üzerindeki paylaştıklarımız, gönderdiğimiz mesajlar, fotoğraflarımız ya da konuşmalarımız sesli veya yazılı fark etmeksizin sürekli kayıt altındadır. İnternet aracılığı ile bir iletişim kurduğumuzda ve internet üzerinden herhangi bir suç işlendiğinde bu suçun bulunması ve suçlunun eşkalinin tespit edilmesi saniyeler içerisinde gerçekleşecektir. Bir kişinin izinsiz fotoğrafını çekmek ve sosyal platformlarda paylaşmak suç olarak kabul edilir. eğer fotoğrafını çektiğimiz kişi bu durumdan şikayetçi olursa ve suçu bildirirse sizin eşkalinizi ve işlediğiniz suçu ispatlamak çok kolay olacaktır.

İnternet üzerinden işlenen suçlarla ülkemizde bilişim suçları bürosu adı altında kuruluşlar incelemektedir. Daha sonraları ise davalar yargıya taşınır, internet üzerinden suç işlemek sadece izinsiz fotoğraf çekmekle ve paylaşmakla sınırlı değildir. İnternet üzerinden mesajlaşma yoluyla tehdit, şantaj gibi suçlarda da kabul edilir. Bilgisayarlarımızın her gün değişen IP numarası bulunmaktadır, IP numarası ile paylaştığımız her şey ve bizim adresimiz kolaylıkla tespit edilebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar ve bilişim sektörü de gelişmiştir, ilk başlardaki program ve yazılımlardan daha gelişmiş ve kolaylık, yenilik getiren sistemler kullanılmaya başlanmıştır. İlk başlarda kullanılan bilgisayarlarda iletişim faaliyetleri ve bilgisayara erişim olanakları kısıtlıydı. Şuan kullanmış olduğumuz Microsoft yazılımları sayesinde teknolojinin bütün olanaklarından faydalanmaktayız. Bilgisayarımıza her alandan, her cihazdan ulaşım sağlanmaktadır.

Bulut bilişim sayesinde bilgisayarımıza diğer araçlarla bağlantı sağlayabiliriz. Bulut bilişim Microsoft şirketinin bilgisayar sektörüne getirdiği yeniliklerden birisidir. Bulut bilişim yeniliği son sürüm Microsoft Word sisteminde yüklü olarak bulunmaktadır. Fakat bulut bilişim sistemini kullanmak için bu sisteme sahip olmak gerekmektedir. hizmeti tamamen satın almadan önce deneme sürümlerini kullanabilirsiniz. Deneme sürümleri bulut bilişimin ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Bulut bilişim sistemleri sayesinde fotoğraflarımızı, videolarımızı, müziklerimizi, diğer belgelerimizi daha geniş kapsamlı belleklere yükleyebilir ve daha rahat bir şekilde ulaşma kolaylığına sahip olabiliriz. Aynı zamanda uygulamalarımızı programlarımızı da bulut bilişim sayesinde muhafaza edebiliriz. Sanal bir ortam aracılığıyla bilgilerimizin ve programlarımızın saklanmasına bulut bilişim denmektedir. İnternetin olduğu her yerde bilgisayarımızdaki verilere diğer teknolojik cihazlarımızla kolaylıkla ulaşabiliriz.

 

Bulut Bilişim

Bulut Bilişim

 

Bulut bilişimi daha çok büyük bilgi ağına sahip firmalar, kurumlar ve kuruluşlar kullanmaktadır. Firma içerisindeki çalışanlarla bilgi akışını sağlamak, daha kolay bir şekilde çalışanlarla ve personellerle iletilişim kurabilmek için geliştirilmiştir. Örnek vermek gerekirse bir şirketteki projeden tek bir tık ile bütün personeller anında bilgi sahibi olma kolaylığına eriştiren sistemdir. Bulut bilişim depolanan verileri internet ortamında saklar ve muhafaza eder.

Bulut bilişimin getirdiği yenilikler ve faydalar şunlardır; bulut bilişim maliyeti düşürür, altyapı karmaşasını ortadan kaldırır, çalışma alanlarını genişletir, verileri saklar ve korur, istenilen zamanda bilgiye ulaşma imkanı sağlar.

Bulut bilişim iş hayatının yanı sıra günlük hayatımızda da kullanılmaktadır. E posta şirketleri bulut bilişim sayesinde iletileri kayıt altına alıp, verilerin daha kolay bir şekilde aktarılıp saklanmasını sağlamaktadır. Günlük milyonlarca insan birbirlerine e posta göndermektedir, bu epostaların muhafaza edilmesi, daha sonra kullanılmak için saklanması, aktarılması ve gönderilmesi için güçlü bir yapıya sahip olmak gerekmektedir, güçlü yapıya sahip olan iletişim sistemleri bulut bilişimden faydalanarak altyapı hizmetlerini korumuş ve çalışma alanlarını genişletmişlerdir.

Bulut depolama hizmetleri çeşitlilik göstermektedir, bulut bilişim geliştikçe ticari alanda da rağbet görmeye başlamıştır. Bazı bulut depolama hizmetleri veren şirketler şunlardır; Drepbox, Google Drive, SkyDrive, İCold, Yandex.Disk, Turkcell Akıllı Bulut, TTNET Bulut, Ubuntu One bulut depolama bilişim hizmetleri. Olarak sıralanabilir. Bazı bulut depolama şirketleri hizmetlerinin tanıtımı için ücretsiz olarak belli bir süreliğine hizmet sunmaktadır.

Bazı bulut Bilişim çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir; genel bulut bilişim hizmetleri, özel bulut bilişim sistemleri, melet bulut bilişim sistemleri, topluluk bulut bilişim sistemleri.

Bulut Bilişim Nedir ?
5 (100%) 1 Oy
Avatar for Ahmet Cem

0 Comments

Leave a Comment