Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Seo

Beden Dili Nedir, Önemi ve Bize Anlattıkları Nelerdir?

Ana Sayfa » Kişisel Gelişim » Beden Dili Nedir, Önemi ve Bize Anlattıkları Nelerdir?
Beden Dili Nedir, Önemi ve Bize Anlattıkları Nelerdir?

Beden Dili Nedir, Önemi Ve Bize Anlattıkları Nelerdir?

Günümüzde birçok bireyler tarafından en fazla merak edilen konulardan biri de beden dili nedir konusudur. Dilerseniz makalemin de ana konusu olan beden dili konusu hakkında merak edilen tüm ayrıntılar hakkında detaylı olarak sizlere ve merak edenlere bilgiler sunayım. Çağımızda eski dönemlere göre bazı ayrıntılara önem verilmeye başlanmıştır. Önem verilen ayrıntılardan biri de hiç kuşkusuz ki beden dili diğer bir adıyla vücut dilidir.

Hatta bu konu hakkında eğitim kursları faaliyete sokulmuş ve bu sayede beden dilini iyi kullanamayan bireylere beden dilinin en iyi şekilde kullanılması açısından ilgili uzmanlar tarafından profesyonel anlamda eğitimler sunulmaktadır. Dolaysıyla beden dilinin çağımızda en başta iş başvurusunda olmak üzere birçok ayrıntılarda önemi oldukça büyüktür. Yapılan bazı araştırmalara göre kabiliyetli oldukları halde beden dilini iyi kullanamayan bireylerin birçok iş başvurularında olumsuz sonuçlar elde ettiği gözlemlenmiş ve kabiliyet bakımından pek de yeterliliği bulunmayan bireylerin ise sadece beden dilllerini iyi kullanması sonucunda istedikleri iş başvurularında bekledikleri olumlu sonuçları elde edebildikleri gözlemlenmiştir.

Bu açıdan uzmanlar çağımızda özellikle de iş başvurularında diksiyon ve beden dilinin kabiliyet yeteneklerinden önce gelebildiği ve karşı bireylerin iş deneyiminden önce beden diline önem verebildiği belirtilmektedir. Peki günümüzde öneminin oldukça fazla olduğu “beden dili nedir” ilk olarak bu sorumuzun cevabını açıklayayım.

Beden Dilinin Tanımı;

Beden dili; Duygu ve düşünceleri göstermek açısından gerçekleştirilen hareketlerin bütünüdür. Dolaysıyla beden dili yalnızca beden hareketleri ile değil aynı zamanda içerisinde bulunulan ortamda bireylerin genel ruh hallerinin de dışarıya doğrudan yansıtılması eylemidir. Yüz, kafa, ellleri ve ayakları doğrudan kapsayan beden dili içerisinde bulunulan ortamda en küçük yüz mimiklerinin dahi içerisinde bulunabildiği geniş bir vücut eylemini temsil etmektedir.

Beden Dilinin Önemi Nedir?

Beden dilinin özellikle de çağımızda önemi oldukça büyüktür. Bugün birçok alanlarda başarıyı yakalamış olan bireylerin elde ettikleri başarılarında elbette ki beden dilini başarılı olarak kullanabilmesi yatmaktadır. Beden dilinin başarılı olarak kullanılması günlük yaşantımızda ilgi duyduğumuz alanlarda başarıyı yakalamamızda büyük katkıları bulunmaktadır. Dolaysıyla çağımızda başarıyı elde edememiş birçok bireylerde beden dilinin iyi kullanılmamış olması faktörü önemli bir yer tutmuştur. Beden dili karşımızdaki bireylerin genel psikolojilerinin hakkımızda olumlu veya olumsuz olarak etkilenmesini benimseyen önemli bir eylemdir.

Beden Dilimizin Bize Anlattıkları Nelerdir?

Beden dilimizin bizlere anlattığı birçok eylemler bulunmaktadır. Ancak bizler çoğu zaman bu durumdan habersiz olabilmekteyiz. Çağımızda bireyler arası ilişkilerin olumlu veya olumsuz olmasında büyük katkıları bulunan beden dilimizin bizlere anlattıkları ise şunlardır;

 • Karşımızdaki bireye 4 cm yakın durmak: Karşımızda bulunan bireye 4 cm kadar yakın durmamızın samimiyet ve ilgi gösterdiğimizin bir işaretidir. Dolaysıyla uzmanlar ikili iletişimde 4 cm kadar yakın durmak ilgi ve samimiyetin göstergesi olduğunu belirtmektedirler.
 • Kolların kapalı vaziyette olması: Bazı zamanlar farkında olmadan kollarımızı kapalı bir vaziyette tutabilmekteyiz. Ancak kollarımızı kapalı tutmamız karşımızdaki bireyler ile iletişim kurmak istemiyoruz ve dolaysıyla onlar ile mesafeli kalmak istediğimiz anlamına gelmektedir. Dolaysıyla eğer iletişim kurmak istediğimiz bireyler ile sağlıklı bir iletişim kurmak isterseniz kesinlikle kollarınızı kapalı bir vaziyette bulundurmayın bu eylem aynı zamanda samimiyetsiz olduğunuzu da göstermektedir.
 • Ellerin açık vaziyette olması ve avuç içlerinin yukarıya doğru bakması: Karşınızdaki bireyler ile sağlıklı bir iletişim kurmak isterseniz ellerinizi açık vaziyette ve avuç içlerinizi ise yukarıya doğru bakmasını sağlamalısınız. Bu sayede sizler ile iletişim kuran insanların sizlerin cana yakınlığını anında benimseyecektir.
 • Göz bebeklerinin büyümesi: Günümüzde birçok bireyler farkında olmadan beden dili eylemlerinde hatalar yapabilmektedirler. Uzmanlar göz bebeklerinin büyümesinin beden dilinde önemli bir ayrıntı olduğunu ve heyecan ve yalan söyleme gibi duygu durumlarını doğrudan yansıtabildiğini belirtmektedirler. Sosyal ve iş hayatınızda başarılı olmak isterseniz mümkün olduğunca göz bebeklerinizin büyümesine izin vermeyin.
 • Ellerin vücutta gezdirilmesi: Beden dilinizi iyi kullanmak isterseniz uzak durmanız gereken eylemlerden biri de ellerinizin vücudunuzda gezdirme eylemidir. Çünkü ellerin vücutta gezdirilmesi gerçek anlamda tedirgin olduğunuzu ve kendinize öz güveninizin olmadığının bir göstergesidir.
 • Ellerin saklanması: Vücut dilinde en olumsuz eylemlerden biri de ellerin saklanılmasıdır. Uzmanlar bu eylemin tedirginlik ifade ettiğinin altını çizmekte ve başarılı bir beden dili açısından kaçınılması gereken eylemlerden olduğunu vurgulamaktadırlar.
 • Ellerin yüz çevresinde gezdirilmesi: Beden dilinde ellerin yüz çevresinde gezdirilmesinin genellikle yalan söyleme eylemini yansıttığı uzmanlarca vurgulanmaktadır.
 • Kambur duruş: Başarılı bir beden diline sahip olmak isterseniz asla kambur bir duruşa sahip olmamalısınız. İleri yaşlarda olmanızın dışında veya sırt omurga sisteminde hastalığınızın bulunmaması dışında eğer kambur bir vücut duruşuna sahipseniz bu durum sizin mutsuz veya ilgisiz olduğunuzun anlamına gelmektedir. Beden dilinde dik bir vücut duruşu her zaman kendine öz güveninin yüksek oluşunu ve kendisi ile barışık olduğunun göstergelerindendir. Günümüzde başarılı genç bireylerin beden diline baktığınızda dik bir vücut duruşuna sahip olduğunu fark edebilirsiniz.

Görüldüğü üzete vücut dilimizin duruşu aslında bizlere ve karşımızdaki bireylere olumlu veya olumlu yönden birşeyler anlatmaktadır. Yazımın konusu olan beden dili nedir ve beden dilimizin bizlere anlattıkları hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de beden dilini etkili kullanma teknikleri hakkında sizlere bilgiler açıklayayım.

Beden Dilini Etkili Kullanma Teknikleri Nelerdir?

Beden dilinin etkili bir şekilde kullanılması açısından bazı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler ise şunlardır;

 • Güçlü ve sağlam el sıkma: Eğer bir iş başvurusuna gidiyorsanız veya herhangi bir etkinliğe katılıyorsanız sizlere tavsiyemiz karşınızdaki bireyler ile güçlü ve sağlam el sıkmanız yönünde olacaktır. Güçlü ve sağlam el sıkmanın kendinize olan güvenin ve karşınızdaki bireyleri önemsediğinizin bir göstergesi olmaktadır.
 • Göz teması: Beden dilinizi iyi kullanmak açısından karşınızdaki birey ile göz teması kurmanızı tavsiye etmekteyiz. Karşınızdaki bireyi çok rahatsız etmeyecek tarzda göz teması kurduğunuzda sizin samimi olduğunuz karşı birey tarafından benimsenmektedir.
 • Ayakların sallanmaması: Beden dilinizde dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan biri de bireyler ile iletişim kurarken mümkün olduğunca ayaklarınızın sallanmamasıdır. Eğer iletişim esnasında ayaklarınızı da sallarsanız bu sizin karşınızdaki bireyleri dikkate almadığınızı ve onlara saygı duymadığınızı göstermektedir.
 • Ses tonunun iyi ayarlanması: Çağımızda insanların iletişimde en fazla dikkat ettikleri ayrıntılardan biri de ses tonu faktörüdür. Eğer beden dilini iyi kullanmak isterseniz bireyler ile iletişim kurduğunuz zaman ses tonunuzu kibar ve sakin olmasına önem vermelisiniz. Unutmayın argo ve kaba bir konuşma tarzı karşınızdaki bireylerin her zaman sizler hakkında olumsuz düşünmesine neden olmaktadır. Çağımızda başarılı insanları yakından incelediğinizde beden dili olarak sosyal ve iş yaşamlarında harika bir konuşma tarzına ve ses tonuna sahip olduklarını fark edersiniz.
 • Başın hafif derecede yana eğdirilmesi: Günümüzde birçok bireyler dik bir kafanın daha başarılı olduğunu söylese de aslında beden dilinde başın hafif derecede eğik olması samimi oluşun ve karşıdaki bireyin dikkate alındığının bir göstergesidir.

Beden Dilinde Sunulan Eğitimler Nelerdir?

Çağımızda beden dili hakkında eğitim kurslarının hizmete sunulduğunu makalemin giriş bölümünde belirtmiştik. İşte beden dilinde uzmanlar tarafından sunulan eğitimler ise şunlardır;

 • Etkili konuşma ve diksiyon
 • Jest ve mimik kullanımı
 • Doğru duruş yürüme ve oturuş
 • Doğru nefes alma teknikleri
 • Fonetik ve tonlama
 • Kol, bacak ve ayak hareketleri
 • Bakışlar ve anlamları
 • İyi bir konuşmanın özellikleri
 • Topluluk önünde konuşma
 • İletişimde inandırıcılık
 • İnsanları tanımada beden dili
 • İlk izlenim

Sizler, iş ve sosyal aktivitelerinizde daha başarılı olmak isterseniz beden dili eğitim kurslarına katılabilirsiniz.

Beden Dili Nedir, Önemi ve Bize Anlattıkları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Fakir Yazar16 Nisan 2017

Özel güvenlik dersinde bunun eğitimini almıştık 6 saat boyunca. Beden dili kısacası konuşmadan vücudun ile kendini ifade etmek. Ayrıca karşındaki insanın karakterini de çözersin beden diline bakarak nasıl bir insan olduğunu 🙂 Güzel yazınız için teşekkürler.

Yusuf özcan16 Nisan 2017

Beden dili çok önemli, diksiyon kadar etkilidir ancak beden dilini doğru kullanmak gerekir. Sırf beden dili kullanmak için beden dili kullanmamak gerekir.

Bilgili Admin17 Nisan 2017

beden dili her konuda ihtiyaç duyulan bir şey. Bence bir çok kesimin buna ihtiyacı var..

Batuhan Kılınç18 Nisan 2017

Fark etmesek bile beden dilimiz ile çok şey anlatıyoruz aslında. Bu tip beden dili anlamlarını bilen insanlar bizi kolayca çözebiliyor. O yüzden tüm bunları öğrenmeli ve ona göre dikkat etmeliyiz aslında. Kötü şeylere yol açabilir. Mesela benim etkili ve güzel konuşma öğretmeni karşısında kollarımı bağlayarak durmam gibi 😀 😀

İsmail Can Memiş19 Nisan 2017

Beden dili gerçekten makalede de önemini vurguladığınız gibi çok önemli ve her yerde karşımıza çıkan diksiyon için bire bir dildir. Makalede de anlattığınız gibi eğitimleri sayesinde kişiye kattığı birçok yarar vardır.

Kadir Emre Parlak19 Nisan 2017

“Beden Dili Nedir, Önemi Ve Bize Anlattıkları Nelerdir?”i bize tüm bileşenleri ile birlikte bu makale aktardığın için teşekkür ederim. Kendime yeni donanımlar edindim sayende.

Emre Kerim Yıldız21 Nisan 2017

Beden dili kesinlikle çok öneml ve dikkat edilmesi gerekeni bir konu çok güzel bir yazı olmuş 🙂

Mehmet Ali21 Nisan 2017

Günlük hayatta beden dilinin yeri oldukça önemlidir. İnsanlar sadece söylediklerimiz değil yüz ifadeleri jest ve mimiklere de dikkat eder.

Neval22 Nisan 2017

Hocam bilhassa devlet erkanımız bu dili çok iyi kullanmalı yoksa bir oturuş veya bir mimik bile doları yükseltebiliyor. 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hayata Geç Kalmak

Hayata Geç Kalmak 01 Ekim 2017

Yaşamak

Yaşamak 11 Ekim 2016

 • Son Yorumlar

 • blog sözlük
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Dijital Nefret! Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir ? DNA’nın Yeniden Keşfi Büyükada’da Yapılacak 10 Şey 13 Reasons Why’ın Kitabı ve Dizisi Arasındaki 19 Büyük Fark Organik Aramalardan Daha Fazla Trafik Elde Etmenin 5 Yolu

  FACEBOOK SAYFAM

  Hoşgeldiniz

  Ahmet Cem AKTAŞ - Tüm Hakları Saklıdır