Bu yıl içerisinde TV ekranlarında bizlerle buluşan ve ilk sezonları yeni biten ya da devam etmekte olan bana göre ‘’en iyi’’ dizileri sizler için bu konu üzerinde işlemek istedim dostlar. Şimdiye kadar genelde hep internet ortamını araştırıp, dizilere gelen tepkiler üzerine yazılarımı hazırlıyordum ama bu yazı daha çok benim beğenilerime göre oluşturup; genele de hitap ettiğini düşündüğüm dizilerden oluşacaktır. Hani önceden bir anlaşalım da sonradan laf yemeyelim boş yere 🙂

Benim beğenilerime göre oluşacaksa da o kadar da değil tabi ki. Genelde beğendiğim dizilerin %95’i yeni sezon onayı almayı başaran ve oldukça geniş kitlelere hitap eden yapımlar olmakta zaten. Bu liste için de özel bir şeyler hazırlamayı planlıyorum. Muhtemelen bir bölümünü ya hiç duymamışsınızdır ya da duyup da başlama gereksinimi duymamışsınızdır 🙂 Ama başladıktan sonra da kolay kolay bırakamayacağınızı iddia edebileceğim 5 ya da 6 diziyi bu listede sizlere sunmayı planlıyorum. Liste bilimkurgu ağırlıklı olacak büyük ihtimal ama zaten tüm bu dizilerde aksiyonun da eksik kalamayacağı ayrı bir gerçek. Yani ortaya karışık olarak da düşünebilirsiniz. Neyse daha fazla uzatmadan 2016 yılının en yeni ve sağlam dizilerine başlamak istiyorum…

 

2016 Yılının En İyi Yeni Dizileri

 

The OA

The OA

 

The OA

Netflix’in belki de en iyi yapımları arasına girebilecek dizidir kendileri. Başlamadan önce epey tereddüt ettiğim ancak ilk bölümü izledikten sonra sezonun tamamını silip süpürdüm nadide yapımlardandır. Netflix’in de tanıtımını yaptıktan kısa bir süre sonra bir anda 8 bölümünü birden yayınladığı ve gerçekten bayağı da hakkını verdiğini söyleyebilirim.

Pek spoiler vermeyeceğim ama şunu söylemeliyim ki, finaliyle beynimi allak bullak etmiştir. Yani sezon finali mi yoksa tam anlamıyla final mi yaptılar hiçbir fikrim yok şu an için kii gizemini hala devam ettiriyor, tıpkı senaryosu gibi ama o kadar açık kapı bıraktı ki sonu; insan ister istemez 2. Sezonu görmek istiyor… Bazı uç kelimeleri kullanırsam diziye başladığınızda, sonuna gelene dek oluşacak gizem kaybolup gidecektir o yüzden o soru işaretlerine buradan girmek istemiyorum ama mutlaka da başlamanızı öneriyorum 🙂 Neyse konusundan da bahsedeyim biraz; Prairie Johnson, dizideki ana karakterimiz. Kendileri küçük yaşta evlat edinilmiş ve belli bir yaşa kadar gelmiştir. Ancak Rusya’daki babasını bulma isteği asla bitmemiştir! Babasının öldüğüne inanmayan ve oldukça enteresan rüyalar gören Prairie yani bir diğer adıyla OA, bir sabah ortadan kaybolur ve tam 7 sene sonra intihar halinde ortaya çıkar! Ancak inanılması güç bir değişimle kendini göstermiştir; o artık kör değildir! Peki ya bu 7 yıllık süreçte OA’nın başına neler gelmiştir ve gözleri nasıl açılmıştır? İşte 8 bölümlük ilk sezonda bunların cevabını öğrenecek ve bolca aksiyona maruz kalacaksınız!

 

westworld

westworld

 

Westworld

2016’nın en çok ses getirmesi beklenen ve büyük ölçüde de karşılığını bulan dizisidir. Bir HBO yapımı olan bu dizi, Game of Thrones gibi bir efsaneyi çıkaran yapımdan olunca ve GOT’tan bile yüksek bir bütçe ile bizleri karşılayınca haliyle herkesin fazlasıyla merak ettiği bir dizi oldu.

İlk bölümüyle neredeyse herkese ‘’az önce ne izledim lan ben?’’ dedirten Westworld, kısa sürede büyük bir fan kitlesine de sahip olmayı başarmıştır. IMDB tarafından aldığı binlerce oy sonrası 9.2 gibi bir puana ulaşan Westworld, hem senaryosu hem de oyunculuklarıyla göz doldurmaya devam etmektedir. Konusunun da oldukça değişik olduğunu söyleyebilirim. Oldukça ileri bir zamanı konu alan dizide; teknoloji oldukça gelişmiş ve insandan farksız robotların oluşturduğu Westworld isimli bir oyun parkında geçen sıradışı hikayeler konu edilmektedir. Daha çok vahşi doğa teması üzerine kurulan bu oyun alanında, neredeyse her şey gerçek gibidir! Zenginlerin tercih ettiği bu park, bir yerden sonra robotların kontrolüne geçecek ve asıl hedef oyunu oynayanlar olacaktır…

 

%3

%3

 

%3

Yine bir gelecek dizisiyle karşınızdayım dostlar 🙂 Bu aralar epey ilgimi çekiyorlar çünkü ciddi anlamda sağlam senaryolar ve oyunculuklar söz konusu. Tabi bu akıma uyan yapımlar arasında da en iyilerden biri yine %3 isimli Netflix dizisidir.

Bilimkurgu ve gerilim dalında kendinden çokça söz ettirecek olan dizi, ilk sezonunu tamamlayıp 2. Sezon için de bizlere göz kırpmaktadır. İlk 8 bölümünü yine The OA gibi bir solukta izlediğimi ve hayran kaldığımı belirtmek isterim. İspanyol bir yönetmen tarafından Güney Amerika’da (Sao Paulo) çekilen dizinin ana dili de Portekizcedir. Bu ayrıntı da ayrıca hoşuma gitti yalan yok 🙂 Dizide; dünyamızın paramparça olduğu, daha doğrusu güç ayrılıklarının doruklarına ulaştığı bir zaman işlenmektedir. Bir tarafta ‘’muhteşem ötesi’’ hayatlar, diğer tarafta sefalet içinde yaşam mücadelesi veren çok büyük bir kesim. Peki ya o muhteşem ötesi ayrıcalıklı dünyada yaşamak için ne yapılması gerekmekte? İşte orada dizinin ismi anlam kazanıyor; %3’lük özel kesime girebilmek. Ancak bunu başarmak asla kolay değildir çünkü her sene binlerce kişinin başvurduğu bu sınavlar hem oldukça zorludur hem de ölümcüldür. Ve sonuçta da bunu sadece başvuranların %3’ü başarabilecektir!

 

Luke Cage

Luke Cage

 

Luke Cage

Marvel hayranlarını büyük bir sevince boğan 2016’nın fantastik dizisi Luke Cage, yine bir Netflix dizisi olup bitmek bilmeyen aksiyonuyla herkesi kendine hapsetmiştir.

Daredevil’in bir başka kardeş dizisi olan Luke Cage; hapishanede geçirdiği günlerde büyük bir değişim yaşayan ve sonrasında hayatını bu değişime bağlı yaşayan bir adamı konu almaktadır. Hapishanedeki gizli deneylere maruz kalan Luke, ölmesi beklenen son deneyden insan üstü güçlere sahip bir şekilde kurtulur! Artık hem aşırı güç hem ölümsüz hem de iyileşme yeteneğine sahip insan üstü bir varlıktır. Peki ya bundan sonra hayatı nasıl şekillenecektir? Bir kahraman mı olacak yoksa kötü adam modunda ortalığı kasıp kavuracak mıdır? Muhteşem bir yapım sizleri bekliyor dostlar!

 

Stranger Things

Stranger Things

 

Stranger Things

Westworld dışında Netflix’e özel bir liste hazırlamış gibi hissettim kendimi ama yapacak bir şey yok dostlar, gerçekten 2016’nın en yenileri kapsamında muhteşem ötesi yapımlar sizleri bekliyor! Kii onlardan biri daha şu anda karşınızda; Stranger Things!

Küçük bir kasabada meydana gelen doğaüstü olayları konu alan dizimizde, bu olayların çıkma sebebi yine devletin ta kendisidir aslında… Paralel evrenin de konu edildiği dizide özellikle çocuk oyuncuların muhteşem ötesi performansı bizleri bayağı etkiliyor desek yeridir herhalde. Önceki yazımda da belirttiğim ‘’2016 senesinin en iyi aktrisleri’’ listemde yer verdiğim Millie Bobby Brown, işte bu dizinin küçük yıldızıdır. Dizi; kendi halinde sessiz, sakin ve çalışkan olarak bilinen Will isimli çocuğun gizemli bir şekilde ortadan kaybolması sonrası tüm kasabanın onu araması üzerine başlar ve Eleven isimli başka bir çocuğun bir anda ortaya çıkmasıyla da bir başka boyuta gelir. Ancak bilinmeyen şey şu ki; o sakin kasabımızda büyük bir labaratuvar mevcuttur ve devletin gizli projelerinin de ana üssüdür!

2016’nın belki de son dizisi olan Stranger Things’i mutlaka ilk fırsatta izlemenizi tavsiye ediyorum.

Yazıyı Oylayın
Avatar for Ahmet Cem

18 Comments

Avatar for Ahmet Cem
Adnan Dan 31 Ocak 2017 at 23:04

Özellikle Westworld ilginç bir dizi. Bir kovboy kasabası ama robotların oldugu ve turistlerin bir donemin vahsi batısında hayellerinin gerçekleştiği bir yer. Keyif veriyor izlerken. Tavsiye ederim.

Avatar for Ahmet Cem
Ercan KIZILKOCA 31 Ocak 2017 at 23:12

İçerdeyi açıkcası beklerdim listede 😀 şaka şaka gerçekten sağlam bir liste olmuş ellerinize sağlık.

Avatar for Ahmet Cem
Yasin ZORLU 31 Ocak 2017 at 23:13

Geçtiğimiz yıl sinema dünyası için oldukça yeni girişimlerin olduğu bir yıldı. Umarım bu yeni yıl için de böyle olur.

Avatar for Ahmet Cem
emir balın 31 Ocak 2017 at 23:53

Harika diziler mevcut her birini tek izleyip bitirmek ister gönül fakat bu kadar zamanımız yok 😀

Avatar for Ahmet Cem
Mehmet ARSLAN 1 Şubat 2017 at 00:15

Lukecage dizisinden birkaç bölüm seyretmiştim. Gerçekten de nefessiz izlenenen bir dizi. Bakalım 2017 de nefesimizi kim kesecek 🙂

Avatar for Ahmet Cem
kaan 1 Şubat 2017 at 00:51

İçerdeyi açıkcası beklerdim listede ? şaka şaka gerçekten sağlam bir liste olmuş ellerinize sağlık.

Avatar for Ahmet Cem
selim 1 Şubat 2017 at 00:59

ÇOK BEĞENDİM, BU DİZİLERİN HEPSİNİ İZLEYECEĞİM. İLK 3 DİZİNİN 2 SEZONUNU İZLEMİŞTİM. BAKALIM…

Avatar for Ahmet Cem
Seher Altıntaş 1 Şubat 2017 at 01:00

2016 için Türkçe diziler bu listeye girememiş. Eruğrul Gazi Diriliş’in olmadığı listeye liste mi derim ben 😛 😀

    Avatar for Ahmet Cem
    Selin 1 Şubat 2017 at 12:21

    Sanırım Türk diziler dahil edilmemiş. Edilse zaten listenin başında Ertuğrul Gazi olurdu diye düşünüyorum.

Avatar for Ahmet Cem
Mehmet 1 Şubat 2017 at 04:46

Güzel derleme olmuş, yalnız sadece yabancı diziler diye belirtseniz güzel olurdu, sonuçta Ertuğrul Gazi Dizisi bunlardan en iyileri 🙂 eline sağlık

Avatar for Ahmet Cem
volkan oz 1 Şubat 2017 at 08:40

Dizilerin hepsi birbirinden güzeldi fakat kaçırmadığım tek dizi Luke Cage oldu

Avatar for Ahmet Cem
Özcan 1 Şubat 2017 at 10:11

Özellikle Westworld dizisi ilginç ve kafa karıştırıcı etkili bir diziydi. Daha ilk sezonunu izleyebildim ama 2. sezonu merakla bekliyorum.

Avatar for Ahmet Cem
ibrahim 1 Şubat 2017 at 12:02

Bu diziler içerisinde bilmediğim dizileri sizin sayenizde öğrendim bazılarını izledim memnun kaldım paylaşımınız için çok teşekkür ederim .

Avatar for Ahmet Cem
odiningözü 10 Nisan 2017 at 18:43

Netflix’in yaptığı tüm yapımlar efsanevi.

Avatar for Ahmet Cem
webteoneno 10 Nisan 2017 at 23:13

Ele aldığınız birçok dizinin Netflix yapımı olduğunu gördüm. Dizi ile fazla aram olmasa da sürekli gördüğüm bu dizilerden bir tanesini izlemeye başlayacağım. Ayrıca Netflix kullanmayan arkadaşlar için önerim ise mutlaka kullanmalarıdır. Verdiğiniz paranın değerini fazlasıyla veriyor emin olabilirsiniz. Güzel liste için teşekkür ederim.

Avatar for Ahmet Cem
Kerim Tuncer 11 Nisan 2017 at 21:21

Westworld bana göre 2016’da en iyi ivme yakalayan diziydi. Muhteşem oyuncu kadrosu, harcanan devasa bütçeler -ilk sezon için 100 milyon dolara yakın para harcanmış- ve HBO kalitesiyle muhteşem bir bilim-kurgu dizisi ortaya çıkarılmış. Liste de gayet başarılı olmuş teşekkür ederim.

Avatar for Ahmet Cem
selim 15 Nisan 2017 at 15:21

Liste oldukça güzel fakat Change isimli diziyi listede görememek biraz üzdü beni.

Avatar for Ahmet Cem
Batuhan Kılınç 26 Nisan 2017 at 12:13

Gerçekten güzel bir liste olmuş. Zaman bulabilsem iyi bir diziye başlamak istiyorum ama zaman bulamıyorum. Fırsat bulursam bu liste işime yarayacak, teşekkürler 🙂

Leave a Comment