Selamlar değerli dostlar, bu yazımda sizlere 2016 yılında yayına giren ve kısa sürede adından çokça söz ettiren Türk dizilerinden bahsetmeyi planlıyorum. Bir süredir bu konu üzerinde incelemelerimi sürdürüyor ve sağlam bir yazı oluşturma amacındaydım; sonuç olarak da ‘’kendimce’’ güzel bir liste oluşturduğuma inanıp bunu sizlerle de paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, listede 5 ya da 6 dizi bulunacak ve bu diziler bana kalırsa 2016’ya damga vuran yapımlar olarak da sezonu kapatacaktır. Listedeki sırayı görmezden gelmenizi ve ‘’neden bu 1. Sırada da şu 2’de değil’’ ya da ‘’neden bu dizi varken bu yok’’ gibi sorularla aklınızı kurcalamamanızı da ayrıca rica ediyorum. Daha önceki yazılarıma dayanarak, epey dizinin fanına denk geldim ve olumsuz oldukça yorum aldığım da oldu ama yine önceden bunları belirterek dizileri sizler için sunmaya başlıyorum. Bu arada bazı dizileri hiç izlemediğimi ama hem sosyal medyada hem de reytinglerde oldukça iyi dönüşler aldığını gördüm. O yüzden onların da en iyilerini listeye dahil edeceğim. Son olarak şunu da ifade etmek istiyorum; liste tamamen 2016’da başlayan yapımlara özeldir. Yani ‘’Diriliş Ertuğrul, Poyraz Karayel, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’’ gibi diziler bu listede yer almayacaktır. Haydi artık başlayalım! 🙂

2016 Yılının En İyi Türk Dizileri

  1. Bodrum Masalı

İlk olarak Bodrum Masalı dizisiyle listemize başlamak istiyorum. Dizi isminden de anlaşılacağı üzere Bodrum’da geçmekte ve bir nevi aile dramı konu edilmekte. Dizi içerisinde komedi ve aksiyon unsurları da oldukça yüksek pek tabi ama ağırlığın dram olduğunu da ifade etmekte yarar var. Başrollerini Şevval Sam (çekirdek ailedeki anne), Timuçin Esen (eski sevgili), Hilmi Cem İntepe (eski sevgilinin kardeşi), Murat Aygen (çekirdek ailedeki baba) ve Alperen Durmaz (erkek çocuk) paylaşmakta. Yine yardımcı başrollerde de Toprak Sağlam, Dilan Çiçek Deniz ve Bora Cengiz gibi yükselişteki isimleri görmek mümkün.

Dizinin konusuna gelecek olursak; Evren Ergüven, birçok otelin sahibi olan oldukça varlıklı bir adamdır. Hem İstanbul’da hem de Bodrum’da iki farklı hayatı olan Evren Bey, belli bir zamandan sonra hırslarının ve yanlış kararlarının kurbanı olarak büyük bir iflas yaşar. Bu iflas sonrası her şeyini kaybeden Evren Bey’in elinde sadece eşinin (Yıldız) babasından kalan Bodrum’daki ev ve yine Bodrum’daki küçük bir otelin yarı hissesi kalır. Bu durum sonrası ne yapacağını bilemeyen Evren Bey, eşi Yıldız Hanım’ın büyük desteğiyle Bodrum’a taşınma durumu gerçekleşir ve bambaşka bir hayat bizleri karşılar. Evren ve Yıldız çiftinin 2 çocuğu yani Ateş’le Su ise bu geçişin etkisini kolay kolay atlatamayacaklardır. O yaşlarına kadar kolejlerde eğitim görüp son model arabalara binen çocuklar, artık devlet okullarında öğrenim görüp sıradan bir hayata uyum sağlamak zorundadırlar. Ancak bu hiçbir şey bu kadarla da sınırlı değildir. Malum Evren Bey’in Bodrum’daki sevgilisi Gözde ve tabi Yıldız Hanım’ın eski büyük aşkı Faryalı da işlerin epey karışmasına sebep olacaktır.

İlk bölümle birlikte kadronun epey sağlam olduğunu ve oyuncukların göz doldurduğunu fark ederek diziye epey ilgi gösterebilme durumunuz mevcut. O yüzden bir deneyim derim 🙂

 

bodrum masalı

bodrum masalı

 

  1. Cesur ve Güzel

Star TV’nin en çok beğenilen dizilerinden olan Cesur ve Güzel, Perşembe günlerinin de vazgeçilmezi olmuş durumda. Şu ana kadar 7 bölümü yayınlanan ve her hafta istisnasız bir şekilde Vatanım Sensin dizisiyle birlikte birincilik ya da ikincilik yarışına giren dizidir kendileri. Şu ana dek hiçbir bölümünü izlemediğim için Bodrum Masalı kadar uzun bir kesit olmayacak belki ama incelemelerimi kusursuz bir şekilde paylaşmaya çalışacağım 🙂

Dizinin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Tuba Büyüküstün, Tamer Levent, Erkan Avcı ve Serkan Altunorak gibi oldukça iyi isimler yer almakta. Zaten direkt olarak Kıvanç ve Tuba bile çıtayı oldukça yükseltirken, dizinin esrarengiz konusu da ilginizi çekecektir diye düşünüyorum. Dizinin konusuna gelecek olursak; Cesur (Kıvanç Tatlıtuğ) adındaki oldukça yakışık bir adam, bir anda büyük şehir hayatını terk edip kırsaldaki bir kasabaya yerleşir. Tipiyle ve hareketleriyle herkesi kendine hayran bırakan bu adam, o bölgenin toprak zengini olan Sühan (Tuba Üstündağ) ismindeki kadına aşık olur. Sühan, aile şirketini yöneten aynı zamanda da oldukça sert yapısıyla bilinen biridir ve bu ikili arasında tutkulu bir aşk belirir. Ancak ikilinin bilmediği en önemli ayrıntı; ailelerinin birbirlerine olan büyük düşmanlığı ve babalarının karanlık yüzleridir. Tüm bu olayların arasında, Cesur’un neden bir anda her şeyi bırakıp o kasabaya yerleştiği de ayrı bir gizemi barındırmaktadır…

 

cesur ve güzel

cesur ve güzel

 

  1. 46 Yok Olan

Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Yasemin Allen ve Melis Birkan’ın yaptığı Star’ın belki de en özel dizilerinden biriydi kendileri. Evet ‘biriydi’ çünkü 13. Bölümle birlikte final yaptırılarak güzelim proje bitirildi. Nedenini az çok biliyoruz ya neyse, laf etmeyelim şimdi burada. Daha çok güzel yüzümü görmeniz için çirkinleşmek istemiyorum ama anlayan anlamıştır zaten.

Dizi Türkiye’nin ilk 60 dakikalık dizisiydi sanırım. Yani bölüm başına ortalama 1 saatlik bir süre belirlenmiş ve Avrupa’daki dizilere uygun bir çalışma sürdürülmüş. Konusuna gelecek olursak; Breaking Bad’in Türkiye uyarlaması diye dillendirilse de için de biraz Dexter biraz da Breaking Bad bulunduran ve bence kendine has bir senaryosu olan güzel bir diziydi kendileri. Murat Günay (Erdal Beşikçioğlu) Türkiye’nin en iyi Genetik Mühendisidir. Moleküler Biyoloji ve Genetik profesörü de diyebiliriz. Günay Hastanelerinin de sahibi, oldukça zengin biridir. Ancak onun tek sorunu, kız kardeşi Ezo’nun tedavisi mümkün olmayan ve 5 yıldır da komada olmasına neden olan hastalığıdır. Kendini de her şeyiyle bu hastalığa çözüm bulmak adına seferber etmiştir. Bu yolda epey yalnızlaşan ve tek başına uğraşan Murat, sonunda pek çok kişinin de hayatını kurtaracak bir ilaç keşfeder ancak olaylar bu saatten sonra epey karışacaktır. İnandıklarının peşinde koşan profesörün hayatı, bu keşfi sonrası oldukça karışacak ve enteresan olaylara neden olacaktır…

 

46 Yok Olan

46 Yok Olan

 

  1. İçerde

Bu diziye nasıl başlanır bilemiyorum ama Ay Yapım’a teşekkürlerimi sunarak girsem yeridir herhalde 🙂 Konusunu falan da dile getireceğim ama artık pek bilmeyen de kalmamıştır sanırım bu diziyi. Bizlere pazartesi günlerini sevdiren ve yayınlandığı her hafta reyting rekorları kırıp sosyal medyada da zirveyi kimselere kaptırmaya yapımdır kendileri…

2006 yapımı The Departed (Köstebek) filminden uyarlanan ama tamamen aynı işlenmeyen, bizleri sürekli ters köşelerle sersemleten ve oyunculukların tavan yaptığı gerçekten özel bir dizidir. Oyunculara gelecek olursak epey bir isim sıralamak gerekir gerçi ama yine de en sevdiklerimi; Çetin Tekindor, Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bensu Soral ve Rıza Kocaoğlu şeklinde sıralayabilirim ama listenin epey uzun olduğunu da eklemeden geçmemeliyim. Hepsi birbirinden özel desek yeridir herhalde 🙂 Konusuna gelecek olursak; aslında konuyu özetlemek zor çünkü oldukça derin temellere kurulmuş bir dizi ancak yine de bir şekilde başlamak gerekirse dizideki iki kardeşi Sarp ve Mert canlandırmaktadır. Bu iki kardeş, yıllar önce birbirlerinden ayrılır. Daha doğrusu Kebapçı Celal (Çetin Tekindor), Sarp ve Mert’in babasına bu şekilde ceza verir ve en küçük olanı kaçırtır. Mert’in dizideki asıl ismi Umut’tur ve Sarp’ın Umut’u arayışı bu şekilde başlar.

Sarp, Polis Akademisi’nde son sınıf öğrencisidir ve okulunu birincilikle bitirmek üzeredir. Bu arada Mert’te ikincidir, onu da eklemeden edemedim 🙂  Ancak mezuniyetine 1 hafta kala Yusuf Müdür tarafından babasının tetikçi oluşu ve kirli bir geçmiş sebebiyet verilerek polislikten atılır. Bu olay sonrası hızını alamayan Sarp, mezuniyet günü yüzlerce polis ve polis adayının olduğu alanı basar ve müdürüne silah çekerek tehditler savurur. Bu olay sonrası 12 aylık hapis cezası yatan Sarp, çıkışı sonrası Kebapçı Celal’in yanına geçerek zamanla en has adamı olur. Peki ya Sarp aslında kimdir? Ha bir de annesi babası olmayan ve sözde sokaklarda büyüyen Mert var ki o da bir başka olay zaten. Bir yerden sonrası emniyetin göz bebeği olan Mert; peki ya aslında kimdir?

Kafalar bir milyon oldu dimi 🙂 En iyisi daha fazla uzatmadan, sizi de bu mükemmel diziyle başbaşa bırakalım. Şu an için 14 bölümü yayınlandı sanırım ve aksiyon asla azalmadı!

 

içerde

içerde

 

1.Vatanım Sensin

Başrollerini Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve daha birçok özel ismin paylaştığı Vatanım Sensin; hem Türkiye’nin pek alışmadığı bir cesurlukta hem de mükemmel senaryosuyla bizleri karşıladığı için, bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılansa da büyük bir bölümü kendine hayran bırakan ve Perşembe günlerinin reyting ve sosyal medya anlamında 1 numarası olan muazzam bir yapıttır.

Evet giriş en iyi böyle olurdu sanırım. Kanal D tarafından ekranlara getirilen ve bizleri ‘’fragmanlarıyla’’ dahi ağlatmayı başaran nadide dizilerdendir kendileri. Konusuna gelecek olursak; 1919’u yani 1. Dünya Savaşı sonrasını ve Kurtuluş Savaşı’nın hazırlık dönemini anlatan bir dizidir Vatanım Sensin. Önce Selanik’te başlayan sonrasında İzmir’de devam eden dizi, bir Türk komutanının hayatını anlatmaktadır; Binbaşı Cevdet! Osmanlı için savaşan Cevdet, 1912’de can dostu tarafından sırtından vurularak kendini Yunan esiri olarak bulmuş ve 7 sene boyunca ailesinin yaşadığından da habersiz bir şekilde ‘’vatanı için’’ gizli bir göreve ant içmiştir. Ancak bunu eşi Azize dahil hiç kimse bilmeyecektir ki bu da bir nevi vatan haini durumuna düşmesine neden olacaktır. Özellikle 1919’da Yunan kuvvetlerinin İzmir’e ayak bastığı anda, Yunan ordularının başında ortaya çıkan Cevdet; herkesi şoka uğratır kii buna izleyiciler de dahildir ancak bir süre sonra bunun milli mücadele adına olduğunu öğrenmemizle daha da keyifli bir hal alan muazzam bir yapıttır diyebiliriz.

Vatanım Sensin; savaşın acımasızlığını, o günün koşullarını, yaşanan onca mücadeleyi ve en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘’KORKUSUZCA’’ anlatışıyla bizleri kendine hayran bırakmıştır. Umarım uzun soluklu bir proje olur!

 

Vatanım Sensin

Vatanım Sensin

Yazıyı Oylayın
Avatar for Ahmet Cem

14 Comments

Avatar for Ahmet Cem
abdulkadir polat 27 Ocak 2017 at 01:44

güzel bir yazı olmuş. elinize sağlık.

Avatar for Ahmet Cem
Gökhan ZEYBEKOĞLU 27 Ocak 2017 at 15:03

Türk dizileri, aşk’tan ibaret ve artık izleyiciler bu durumdan sıkıldığını düşünüyorum. En azından ben sıkıldım. Yabancı yapımlar gibi her türden kategoriye önem vermeleri, Türk televizyonunu hareketlendireceğini düşünüyorum.

Avatar for Ahmet Cem
Barbarossa 27 Ocak 2017 at 16:01

bence içerde en iyi dizi yakaladığı kitle çok başarılı her yerde onlar konuşuluyor.

Avatar for Ahmet Cem
Mahmut 27 Ocak 2017 at 16:46

Listede ki dizilerden en çok beğendiğim vatanım sensin dizisidir, Türk dizilerini pek sevmem ama tavsiye edebileceğim bir o var diyebilirim 🙂

Avatar for Ahmet Cem
emir balın 27 Ocak 2017 at 16:47

Güzel diziler mevcut fakat Türk dizileri daha iyi yere gelmesi için uğraş verilmeli bence

Avatar for Ahmet Cem
tuncay 27 Ocak 2017 at 19:02

Yerli dizileri pek izlenem ama vatanım sensin başarılı bir yapım olarak öne çıkıyor. listede bir diğer izlediğim dizi diriliş de olsa iyi olurdu.

Avatar for Ahmet Cem
güray 27 Ocak 2017 at 23:10

benim favori Türk dizi Vatanım Sensin çünkü uzun zamandır bu tür dizi izlememiştim. arkasından İçerde dizisi geliyor.

Avatar for Ahmet Cem
burcu akgün 27 Ocak 2017 at 23:38

Bence içerde, türkiyenin ezelden sonra gelmiş geçmiş en iyi dizisi. Tabiiki zevkler tartışılmaz ama. Teşekkürler paylaşım için

Avatar for Ahmet Cem
kaanep 28 Ocak 2017 at 11:30

2016 daki türk dizi arşivine göre seçilmiş en kaliteli ve ilgi çekici türk dizilerinı sıralamışsınız teşekkürler 🙂 güzel bir liste olmuş.

Avatar for Ahmet Cem
Pozitif 28 Ocak 2017 at 11:54

Bunlar içinde en çok sevilen istisnasız İçerde kimle konuşuyorsam içerdeyi biliyor ve izliyor yapımcı, yönetmen ve oyuncular bi harika senaryo zaten süper her pazartesiyi 4 gözle bekliyoruz.

Avatar for Ahmet Cem
Burak Levent 28 Ocak 2017 at 14:37

İçerde dizisi oyuncuları ve senaryosu ile diğerlerini geride bıraktı.Bizim insanımız oyun içinde oyun arıyor artık.

Avatar for Ahmet Cem
Portal Blogger 28 Ocak 2017 at 15:21

şu içerde dizisine bir türlü ısınamadım. sanırım ben daha beğenmeden ya da izlemeden önce hakkında çok fazla konuşuluyor olması yüzünden.

Avatar for Ahmet Cem
Umutcan 28 Ocak 2017 at 22:49

2016 yı bilemem ama 2017 nin en güzel dizisi İçerde olacak.

Avatar for Ahmet Cem
Halil 28 Ocak 2017 at 23:35

Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı her dizi güzel oluyor, adam yakışıklı hayranı çok. 🙂

Leave a Comment