13 Reasons Why’ın Kitabı ve Dizisi Arasındaki 19 Büyük Fark

 

spoiler alert

 

13 Reasons Why, Netflix dizisi olmadan uzun zaman önce Hannah Baker’ın yaşam ve ölümünün öyküsü, aynı isimle Jay Asher tarafından yazılmış ve bestseller olmuş bir genç erişkin romanında anlatılıyordu. Hem dizi hem de kitap; genç intiharı, depresyon ve hüznün başarılı anlatımlarını sunmakla birlikte dizinin yapımcısı Brian Yorkey, TV dizisi uyarlaması için önemli değişiklikler yaptı. Clay Jensen’in (Dylan Minnette) kasetlere ulaşmasının aldığı zaman gibi ufak farklılıklardan Hannah’nın (Katherine Langford) intihar şekli gibi önemli konulara kadar dizi ve roman arasında pek çok farklılıklar söz konusu. Bu farklılıkların neler olduğunu görmek isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 1. Clay’in tüm kasetleri bir gecede dinlemesi. Dizide Clay’in Hannah’nın kasetlerini dinlemesinin yavaşlığı sizi sıktıysa, kitapta bu konunun işleniş şeklini çok seveceksiniz. Kitapta, Clay kasetlerle dolu kutuyu bulduktan sonra bir oturuşta hepsini dinliyor.

 2. Clay’in Tony’nin onu takip ettiğini anlamaması. Clay, Tony ile, 1. bölümde, Hannah’nın listesindeki herkesin izlemesinden onun sorumlu olduğu konusunda atışmasına rağmen kitapta Clay, 4. kasedi dinleyene dek (Tony’nin walkmanini çaldıktan sonra) bu kişinin Tony olduğunu anlamıyor.

 3. Sosyal medya Hannah’nın zorbalığa uğramasında etkili değil. Asher, 2007’de kitabı yayımladığında Facebook ve Twitter gibi siteler vardı fakat gençlerin hayatında bu kadar etkili ve yaygın değildi. Clay’in cep telefonu olduğuna referanslar olsa da dizide Justin ve Tyler tarafından grup mesajları ile okula yayılan Hannah’nın fotoğrafları kitapta dilden dile yayılmakta idi. Dedikodu da çok zarar verici olsa da Hannah’ın fotoğraflarının herkes tarafından görülmesi zorbalığın etkisini artırır cinsten.

 4. Clay, Hannah hakkında halüsinasyonlar görmüyor. Dizideki şok edici sahnelerin bazıları Clay’in spor salonunda ve okul dansında Hannah’nın kan kaybetmesi ilgili sanrılar görmesi ile ilgili. Dizide Clay’in anksiyete bozukluğu için duloxetine kullanmış olduğu bahsi geçse de (bu nedenle bir seferde sadece bir teyp dinleyebiliyor) bu husus kitapta yer almıyor.

 5. Lise öğrencileri dizide daha asi. Yasal yaşın altında içki içen 10lu yaşlarında gençler kitapta da var (aynı şekilde korkunç tecavüz sahneleri de) ama dizide günümüzde ergen bir genç olmanın seks, esrar, sarhoş araba kullanımı, küfür gibi diğer gerçekleri de bolca yer alıyor.

 6. Clay’in yaralanma şekli. Kasetler yüzünden dikkati dağılmış ve çılgına dönmüş olan Clay, ilk bölümde bisikletiyle bir arabaya çarpıyor ve kafası açılıyor. Kitapta ise bir çite çarparak eli kesiliyordu.

 7. Courtney Crimsen gene kötü ama farklı şekilde. Kitaptaki Courtney’in de okuldaki mutaassıp hoş kız olarak nam saldığını görüyoruz. Aynı zamanda kendisini takip eden röntgenciye tuzak kurmasında ona yardımcı olmak için Hannah’nın evinde kalıyor. Doğruluk mu cesaret mi oyununda kafayı bulmak ve sevişmek yerine, ikili, kendilerini izleyen adamın önünde birbirlerine sırt masajı yapıyorlar. Kitapta lezbiyen olmayan Courtney, okulda itibarını artırmak için Hannah hakkında müstehcen dedikodular yayıyor.

 8. Kasetlerin sırası farklı. Dizide, Clay kasetleri alan 11. kişi ve 12.yi (kasetler eline geçecek olsa muhtemelen yok edecek olan bir tecavüzcü olan Bruce’u) atlamayı seçiyor ve bunun yerine kasetleri listedeki son kişi olan Mr. Porter’a veriyor. Kitapta bu düğümün çözümü daha az açık çünkü Clay listede 9. ve direkt 10. kişiye mail atıyor. Ayrıca sınıf arkadaşlarının kasetlerin ortaya çıkmasını engellemek için birlik olmaları ilgili bir sahne de yok.

 9. Clay, Bryce ile yüzleşmiyor veya itiraflarını kaydetmiyor. Kitapta kasetlerin sırası farklı olduğundan ve çocukların hiçbiri Clay’in kasetlerin hepsini dinlemesini engellemeye çalışmadığından, Clay, Bryce’ı adalete teslim etmeye çalışmıyor. Bryce’ın Hannah’ya tecavüz itiraflarını kaydetmiyor veya Mr. Porter’a 14. kasedi vermiyor.

 10. Dava yok. Bakerlar kitapta kısaca geçiyor ve okula karşı açtıkları dava kitapta yer almıyor. Bahislerinin geçtiği tek bölüm, bir kişinin kızlarının intiharı sonrası ayakkabı mağazalarını kapatmalarından bahsetmesi (bu da dizide eczane olarak değiştirilmiş).

 11. Clay’in anne babası olayın pek içinde değil. Clay kitabın başında kasetleri ilk kez dinlemeye başladığında, annesi ona bakmaya geliyor ve gece boyunca konuşuyorlar. Dizide ise anne babası her bölümde varlar çünkü annesi Bakerların davasına karşı okulu savunma görevine sahip avukat rolünde.

 12. Hannah’nın intiharı. Hannah’nın kendini öldürme sahnesi jiletle bileklerini kestiği, izlemesi zor bir sahneyle veriliyor. Burada da kitaptan büyük bir ayrılma söz konusu. Kitapta Clay’in sözlerinden bu intiharın ilaç içerek gerçekleştiği anlaşılıyor.

 13. Clay ve Hannah tam anlamıyla arkadaş değiller. 13 Reasons Why dizisinin dokunaklı ve üzücü anlarından çoğu Clay’in gelecekte Hannah ile beraber mutlu olabilecekleri anların ve geçmişteki yakın ilişkilerinden anıların yasını tuttuğu sahneler. Neredeyse sezon boyunca Clay, Hannah’nın hasretini çekiyor ve Jessica’nın partisinde yaşanan sıcak anlardan sonra onu itmesinden sonra kafa karışıklığı yaşıyor. Orijinal hikayede de bu öpüşme sahnesi var ama öncesi farklı. Bir yaz süresince sinemada birlikte çalışıyorlar ve Hannah kasetlerde keşke daha yakın olabilseydik ve birbirimizi daha yakından tanısaydık diyor. İkili aslında partide takıldıkları zamana kadar doğru düzgün bir sohbet bile etmemiş durumda.

 14. Monet’nin tayfasının mottosu farklı. Kitapta “olly olly oxen free” olan Hannah, Alex, and Jessica’nın sloganları dizide “FML” olarak güncellenmiş.

 15. Sheri’nin adı da farklı. Kitapta Jenny Kurtz adında hoş bir amigo kız, Dollar Valentine bağış toplama etkinliği esnasında Hannah ile sohbet ediyor ve daha sonrasında Jeff’in ölmesine neden olan tabela devirme olayını gerçekleştiriyor. TV dizisinde Jenny’nin adı Sheri oluyor ve orijinal hikayede olmadığı şekilde Clay ile ilişkisi oluyor.

 16. Jeff kitapta çok daha önemsiz bir karakter. Dizide Jeff’e hayran olmamak zor. Popüler ve Clay’in kızlarla olan acemiliğine anlayış gösteren, iyi niyetli bir beyzbol oyuncusu olarak sevecen bir karakter olarak resmediliyor ve Sheri’nin sebep olduğu ölümü izleyicileri oldukça üzüyor. Jeff, kitapta da ölüyor ama üst sınıflardan olması ve ana karakterlerden kimsenin arkadaşı olmaması nedeniyle çok daha önemsiz bir karakter olarak resmedilmesi sonucu Clay’in hayatında büyük bir etkiye neden olmuyor.

 17. Alex intihara teşebbüs etmiyor. Alex Standall okulda uyum sağlama konusunda açıkça zorlanıyor ve dizide grubun Hannah’ya yaptıkları için olan üzüntüsü ve Bryce’ın havuzuna atlama ve çıkmama sahnesi bazı sinyaller veriyor. Finalde kafasına sıktığı ortaya çıkıyor. Fakat bunlar da kitapta yer almıyor.

 18. Tyler’ın okulda katliam yapma planı. Dizideki rahatsızlık verici sahnelerden biri de Tyler’ın okulda katliam yapma planına gönderme yapıyor (odasında gizli bir bölümü açıyor ve silah ve patlayıcıları görüyoruz) ama Alex’in kaderinde olduğu gibi kitapta bu da yer almıyor.

 19. Kitabın sonu bu kadar karışık değil. Kitapta, Clay, Hannah’nın kasetlerini dinledikten ve keşke intihar edeceğinin sinyallerini daha önce anlamış olsaydım dedikten sonra eski bir arkadaşı olan ve kendisi de depresyon emareleri gösteren Skye’ye ulaşıyor. Bu, dizide de var fakat 2. sezon olma ihtimali de olduğu için Tyler’ın şiddet planları, Alex’in intihar girişimi, Bakerların davası, Sheri’nin teslim olması, Bryce’ın tecavüzlerinin aydınlanması gibi pek çok nokta ile birlikte ucu açık bırakılıyor.

13 Reasons Why’ın Kitabı ve Dizisi Arasındaki 19 Büyük Fark
5 (100%) 2 Oy
Tags:
Avatar for Ahmet Cem

Related Article

No Related Article

9 Comments

Avatar for Ahmet Cem
İsmail Can Memiş 14 Nisan 2017 at 21:22

Ya zaten kitapları ile dizileri çok farklı oluyor. Dizileri bizi ne kadar izletse de kitapları daha akıcı aslında.

Avatar for Ahmet Cem
arslan türk 21 Nisan 2017 at 19:14

Filmlerin kitabını değil de, izlemeyi daha çok uygun buluyorum. Yalnız hiçbir film kitpta anlatıldığı gibi filme yansıtılamaz. Kitaptaki hayal, etki, çağrı, uyandırma gücü gerçek hayata uyarlanamaz.

Avatar for Ahmet Cem
Kadir Emre Parlak 24 Nisan 2017 at 20:41

Kitaplar ve Diziler, bence karşılaştırılmaması gereken iki unsur sonuçta biri uzun süre izlenmesi için birçok değişikliğe uğramak zorunda diğeri ise hiçbir feedback alınmaksızın yayınlanmakta ve içeriği değişmemekte. Bence buradan çıkarılacak en güzel sonuç dizisi çıkmış bir kitabı okumadan o dizi izlenmemeli.

Avatar for Ahmet Cem
Kerim Tuncer 25 Nisan 2017 at 17:47

Kitaplar dizileştirilirken veya filmleştirilirken elbette ki senaryolaştırma var. Bu konuda köklü değişmelere rastlamamızın normal olduğunuz söylememiz mümkün fakat baboş diye tabir ettiğimiz şeyleri es geçerlerse o zaman gerçekten yapımın kitabını da okuyanlardan tepki yemesi olası.

Avatar for Ahmet Cem
Mehmet Ali 25 Nisan 2017 at 18:10

Kitaptan uyarlanmış dizileri seyredersem eğer mutlaka kitabını da okuyorum. Çoğunu aynı yapıyorlar ama arada fark olanlar da oluyor demek 🙂

  Avatar for Ahmet Cem
  admin 25 Nisan 2017 at 23:17

  kesinlikle fark oluyor. genelde ilk kitabı okumayı sonra dizisini veya filmini izlemeyi seviyorum. 🙂

Avatar for Ahmet Cem
mehmet 26 Nisan 2017 at 00:53

Burakileri Okuduktan Sonra Dizilere Bakış Açım olumlu Olmaya Başladı

Avatar for Ahmet Cem
İsmail Can Memiş 26 Nisan 2017 at 18:33

Şu 13 Reasons Why’ın ismini bu aralar çok duyuyorum. 13 Reasons Why ‘ın kitabını daha önce okumuştum. Aralarındaki büyük farkları sayenizde tekrardan fark etmiş oldum.

Avatar for Ahmet Cem
Bekir 2 Mayıs 2017 at 08:36

Gerçekten düşünemeyeceğim farklar varmış. Bu arada 13 Reasons Why dizisine ilgim daha da bir artmaya başladı. İzlemeyenler için öneririm…

Leave a Comment